Bartholin kisti nedir
Menu

Bartholin kisti nedir

Bartholin bezi, vajinanın girişinde çift taraflı olarak bulunmaktadır. Bezlerden birisinin kanalı tıkandığında, kistleşme oluşmaktadır. Bu kısmı çok önemli değildir, ama kist enfeksiyon kaparsa abse oluşumu başlar. Genellikle kistleşmenin nedeni bel soğukluğudur.
Pek çok mikroorganzima ile yaşanabilecek bir tablodur. Enfeksiyon yani abseleşmede kanallar tıkanacağından, cerahat dışarıya akamaz ve kanallarda birikme olmaya başlar. Başlıca belirtisi ağrılı şişliklerdir. Üzerine hafif bir şekilde dokunulduğunda, dışarıya sıvı akışı olmaktadır. İlerleyen dönemde, vulvanın tamamı şişebilir. Absenin ilk teşhisi yapıldığında, yatak istirahatı, buz kompresi, antibakteriyal krem ve ilaçlar kullanılmaktadır. Bu noktadan sonra düzelme olmaz ise, cerrahi müdahale ile apse temizlenmektedir. Hatta bazen kistin içine bir gazlı bez, tampon olarak koyulmaktadır. Bunun amacı, kistin kapanmasını önleyerek cerahatin akıp, temizlenmesini sağlamaktır. Ertesi gün bu tampon geriye çekilir. Ameliyat sonrası oluşan ağrılar, ağrı kesiciler ile kontrol altına alınır. Hastanede yaklaşık 24-48 saat kalınmaktadır. Küçük bartholin kistleri belirti pek fazla vermezler, elinizi götürdüğünüzde hafif bir kitle olarak anlaşılabilirler. Biraz büyük olanlar oturulduğu zaman anlaşılır. Çok büyük olanlarda ağrılar oluşmaktadır. Bunlar aynı zamanda, yürümede zorluk yaratırlar. Cinsel ilişkide ağrı ve zorlanma olmaktadır. Abseye tam dönüştüğünde, ateş, halsizlik ve yorgunluk görülmektedir. Kistler eğer küçük ise bir tedavi uygulanmamaktadır. Sadece büyümüş ve abseye dönmüş olursa tedavi uygulanmaktadır. Günde 4-5 defa deriyi yakmayacak kadar sıcak su içinde, yaklaşık 15 dakika kadar beklemek apsenin drene olmasını sağlayabilir.
Bartholin kisti oluşmasında etken olan vajinal akıntılar, enfeksiyonlar erken dönemde tedavi edilmelidir. Başlayan enfeksiyonlarda, sıcak su banyoları, antibiyotikler kullanılmalı ve genital organın temizliğine dikkat edilmelidir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.