Barbaros Hayrettin Paşa
Menu

Barbaros Hayrettin Paşa

barbaros baş

Osmanlı imparatorluğunun en büyük donanma komutanıdır. 1478 yılında Midilli’de doğmuştur.  Asıl adı Hızır’dır fakat Kanuni Sultan Süleyman ona Hayrettin ismini vermiştir. Osmanlı imparatorluğunda kaptan paşa tanımı onunla başlamıştır.

barbaros1

Barbaros‘un babası tımarlı sipahidir. 1462 yılında, Midilli adasında Banava köyü ailesine verilmiştir. İshak, Oruç, Hızır ve İlyas kardeşler denizcilik yapmaya başladılar. Oruç Reis kardeşlerin önderidir. Akdeniz’de deniz ticareti yapmaya başlayan kardeşler zamanla dürüstlükleri ile çok tanındılar ve haklarında çok iyi konuşulmaya başlandı. Rodos şövalyelerinin gemilerine saldırmasıyla küçük kardeş İlyas öldü. Oruç reis tutsak olarak alındı. Akdeniz’de korsanlığa başladılar. Akdeniz Cerbe adasından denize açılarak bir çok Hıristiyan gemisini ele geçirdiler.

barboras2

Oruç reis, 1517 yılında İspanyollardan Cezair’i aldı ve kendini Sultan ilan etti. 1518 yılında İspanyollar ile yapılan savaşta Oruç reis’de ölünce, devletin başına Hızır geçti. Cezayir’i Osmanlı buyruğuna alması için elçiler yolladı. 1519 yılında, Cezayir Beylerbeyi ile paşa oldu. Kanuni Sultan Süleyman döneminde Akdeniz’de Barbaros ile hakimiyet başlamış oldu. (1520-66)

barbaros3,

1533 yılında Osmanlı imp. Kaptan-ı Deryası oldu. Koron kalesini ve Tunus’u Osmanlıya bağladı. Korfu ve Kiklat adalarını alarak, Kerpe ve Koşot adalarını aldı. Papa ve 5. Karl birleşerek birleşik bir ordu oluşturdu. Birleşik bu büyük donanmanın başına Andrea Doria getirildi. Barbaros Prevezeye geldi ve Arto körfezine girdi. Doria, Barbaros’un onlara saldıracağına inanmadı ve hatta korkup körfeze girdiğini düşündü. Osmanlı donanması 1538 yılında körfezden çıkarak düşmanla savaşmaya başladı. Barbaros kendinden üstün donanmayı yenerek, kesin bir zafer kazandı.

barbaros4

Çok büyük bir denizci olan Barbaros Hayrettin Paşa, pek çok da denizci yetiştirmiştir.Son seferi olan Nice seferinden sonra İstanbul’da 1546 yılında 73 yaşında vefat etmiştir. Türbesi Beşiktaş’dadır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.