Menu

Balkabağının faydaları nelerdir

balkabağının faydaları nelerdir

Balkabağı genelde sebze çeşidi olarak düşünülse de aslında bir meyve çeşididir. Rengi dolayısıyla Beta Karoten bir meyve olan balkabağı, bağışıklık sisteminin sağlıklı olması için çok gereklidir. A vitamini deposu olan balkabağı demir, potasyum, protein, fosfor, sodyum, kalsiyum ve magnezyum mineralleri bakımından da oldukça zengindir.

Faydaları nelerdir?

1- Demir içermesi nedeniyle kansızlığı önleyen balkabağı, çocukların kemik gelişimine katkı sağlar.

2- Göz ve beyin sağlığı için mükemmeldir. Antioksidan özelliği nedeniyle de kalbi ve cildi korur. Aynı zamanda güneçten gelen ultraviyole ışınlarının etkilerini de ortadan kaldırır.

3- Şeker içerir ancak yağ oranı ve kalori değeri düşüktür. Lif bakımından zengin olan balkabağı, zayıflama diyet programlarında uzun süreli tokluk hissi verdiğinden dolayı tercih sebebidir.

4- Gıdalarla birlikte alınan toksinleri ve zararlı yağların bir bölümünü emerek, kolesterolün kandaki zararlı yağ oranının düşmesini sağlar.

5- Birçok güçlü antioksidanı bir arada bulundurur. Erken yaşlanmaya, Alzheimer’a ve pek çok kronik hastalığa karşı koruyucu özelliktedir.

6- kabızlığa iyi gelir.

7- Alfa ve Beta karoten miktarları oldukça yüksektir. Karoten yönünden zengin besinleri tüketmenin kanserle mücadelede önemli bir etkisi ve rolü vardır. Karoten’in mide, prostat ve lenfomalara karşı koruyucu özelliği de bulunmaktadır.

balkabağı

Nasıl tüketilmelidir?

Balkabağı, pazarlarda veya marketlerde kolaylık olması bakımından doğranmış ve soyulmuş olarak satılıyor. Siz yine de soyulmamış alın ve kendiniz soyup doğrayın. Çünkü soyulmuş ve dilimlenmiş balkabaklarının besin değerlerinden kaybetme riski vardır. Balkabağını alırken renginin koyu turuncu ve parlak olmasına özen gösterin. Böyle olan balkabakları daha tatlı ve daha kolay pişmektedir. Balkabağını çorba, tatlı, pasta, kek, muhallebi ve reçel olarak tüketebilirsiniz.

1 bardak balkabağının vitamin değerleri:

A vitamini: 12230 IU
C vitamini: 11,5 mg
K vitamini: 2.0

Potasyum: 364 mg
Fosfor: 74 mg
Kalsiyum: 37 mg
Magnezyum: 22 mg
Folat: 22 mcg
Sodyum: 2 mg
Demir: 1,40 mg

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.