Balın sağlıklı yaşama katkısı
Menu

Balın sağlıklı yaşama katkısı

bal baş

Sağlıklı yaşam ve güzellik için bal inanılmaz iksirlerden biridir. Bal konusunda dikkat edilmesi gereken şey balın saf olmasıdır. Bu nedenle bakanlık onayı olan balları tercih etmek gereklidir. Çok eski zamanlardan günümüze bal kullanılmaktadır. Antibiyotik etkisinin olması ve sağlıklı yaşam sunması nedeni ile bal mutlaka soframızda olmalıdır.

bal1

Her sabah kahvaltıda bal tüketmek günlük enerjinizi kazanmakta faydalı olacaktır. Çay ya da bitki çayı içine 1 tatlı kaşığı bal katmak sağlıklı enerji kazanmanızı sağlar. Balın içinde mikrop barınmaz bu nedenle antiseptiktir. Yüzünüzde iltihaplı ve geniş sivilceler varsa üzerine bir miktar bal sürün. Bal bu tarz sivilceleri küçültür ve rahatlatır. Yüzünüzde bal maskesi kullanırsanız cildiniz yenilenir ve canlanır. Süt ile balı karıştırarak cildinize uygulayın ve yaklaşık 15 dakika kadar sonra cildinizi ılık su ile temizleyin.

bal2

Bal, kuruyan cilt, dirsek ve dudaklar için kuvvetli bir nemlendiricidir. Kuruyan bölgelere bal sürün ve 30 dakika kadar bekleyip, balı ılık su ile durulayın. Kuruyan ve çatlayan deri hemen kendini tamir edecektir. Saçlarınız çok kuru, kırılgan ve kötü durumdaysa bal mükemmel bir tamircidir. 1 kaşık zeytinyağı ve 1 kaşık balı karıştırın saçlarınıza masaj yaparak sürün. Yaklaşık 30 dakika bekledikten sonra saçlarınızı durulayın. Yıkama işleminden sonra saçlarınızın ne kadar sağlıklı olduğunu fark edeceksiniz. Çünkü, saçları bu maske derin bir şekilde nemlendirir.

bal3

Vücudunuzun herhangi bölgesinde yanık, yara ve çizikler varsa bu bölgelere bal sürebilirsiniz. Bal, bu tarz yaralanmalarda iyileştiricidir. Bir limon suyu ve balı karıştırın için. Boğaz ağrıları ve öksürük yavaşlayacaktır.

Yorgun ve stresliyseniz banyo suyunuza 1 fincan bal ekleyin ve içinde yaklaşık 30 dakika kadar bekleyin. Tüm stresinizin ve yorgunluğun gittiğini fark edeceksiniz. Ayrıca vücudunuza bal sürüp yaklaşık 20 dakika kadar beklemek ve banyo yapmak da aynı etkiyi sağlayacaktır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.