Balın bilinmeyen faydaları
Menu

Balın bilinmeyen faydaları

bal baş

Yüzlerce ve binlerce çiçeğin özünü emen arıların oluşturduğu bal, faydaları ile çok sağlıklıdır. Güçlü bir antioksidan, vitamin, mineral ve aminoasit kaynağı olan balın bilinmeyen pek çok faydası da bulunmuştur.

bal2

Bal, karbonhidrat kaynağıdır ve kas yapımız için enerji sağlar. Diğer karbonhidratlara göre kan şekerine etkisi daha iyidir.Bal,  kalsiyum, bakır, demir, magnezyum, fosfor, potasyum ve çinko içerir. Bal bütün vitamin ve minerallerin kolayca sindirilmesini sağlar bu nedenle hastalıklarda çok faydalıdır. Bağışıklık sistemine destek verir. İçinde yağ bulunmadığından diyetlerde önerilir.

bal3

Bal antimikrobiyel ve antifungal olduğundan yara iyileşmesi, bakteri ve mantar gelişimini önlemektedir. Yapılan araştırmalarda bağışıklık sistemi üzerindeki etkileri yüksektir. bal yapısında bulunan tokoferol, flavonoidler nedeni ile antioksidan etkisi vardır. Bu sayede kansere karşı koruyucudur.

bal4

Uzun süre bal yediğinizde, bağırsaklarınız temizlenir, ülser ve gastrit şikayetleri azalır, grip gibi enfeksiyon hastalıkları azalır, kalp ve damar sağlığının düzelmesine destek verir, kanser oluşumu geriler, kolestrol engellenir, vücudunuz kuvvetlenir, demir eksiliğini tedavi eder.

bal5

 

 
5 Comments
  1. İrfan Çelikalay Cevapla
  2. yüksel Cevapla
  3. Cemail Yenigun Cevapla
  4. isik Cevapla
    • Anonim Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.