Balık yemenin faydaları
Menu

Balık yemenin faydaları

balık

Balık yemenin faydaları

Balık en iyi ve sağlıklı protein, omega-3  kaynağıdır. Uzmanlar balık yemenin vücudumuza olan faydalarını saymakla bitiremezken balık yemeyen insanlarda yiyenlere göre çok daha fazla hastalık riski olduğunu söylüyorlar. İşte, balık yemenin faydaları ;

Balık yemenin faydaları nelerdir?

Protein, omega-3,  D vitamini ve mineraller açısından zengin bir kaynak olan balık tamamlayıcı bir besin kaynağıdır. Et ve tavuk gibi gıdalardan aldığımız proteinden çok daha yararlı bir protein kaynağıdır.

Kolesterol ve kan dolaşımına etkisi büyüktür. Balık içinde kolesterol barındırmaz. Bu nedenle çok sağlıklıdır. İyi kolesterolü arttırırken, kötü olanın düşmesini sağlar. Kalp krizinin ve felcin oluşumunu engeller.

Omega-3 yağ asitleri kansere karşı savaşan ve metabolizmanın bağışıklık sistemini düzenleyen asitlerdir. Hafta da 2-3 kez balık yiyenlerde kanserli hücre çoğalması engellenmektedir. Özellikle hamile kadınlarda balık yemek içerdiği omega-3 yüzünden bebeğin zeka seviyesi ve kemik gelişimi için çok faydalıdır.

Alzheimer ve unutkanlığa karşı balık çok faydalıdır. Özellikle beyinde nöronların beslenmesine destek veren pek çok omega yağ asidi balık içinde bol miktarda bulunmaktadır.

İçerdiği sülfür, fosfor, vanadyum gibi mineraller sayesinde doku hasarlarını onarır ve özellikle çocuklarda gelişimi destekler. Hızlı büyüme ve kemik yapısının sağlamlaşmasını sağlar.

Balık nişasta ve vücuda alınan yağların depolanmadan kullanılmasını sağlar. Böylece kilo aldırmadığı gibi kilo alanlarda yağ yakımı yapar.

Eklem, kemik, migren hastalıklarında tedavi edici etkisi vardır. Depresyona girmemizi engeller. Özellikle menopoz döneminde ki kadınlara önerilir.

Sağlıklı dişler, saçlar ve cilt yapısı için gereklidir. Balık yiyerek beslenen insanlarda cilt rengi daha açık ve pembedir.

Yapılan araştırmalar kalp krizinden hayatını kaybetme riskinin balık yiyenlerde yaklaşık %35 oranında düştüğünü göstermektedir.

Balık yemenin zararları var mıdır?

Uzmanlar, kirlilik nedeni ile balık yerken dikkat etmemiz gereken noktaları söylüyorlar. Kirli deniz ve göllerde avlanan balıkların içinde bol miktarda civa ve zararlı maddeler olduğunu söyleseler de bu bizim ülkemiz için geçerli değildir. İçine pek çok katkı maddesi ve kimyasal katılan et, tavuk ürünlerinin zararları çok daha fazladır. Bu nedenle hafta da 2-3 gün ızgara ya da buğulama balık yemelisiniz.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.