Menu

Balık yemek zekayı arttırır mı

balık

Balık yemek zekayı arttırır mı?

Balık, sağlığımız için çok faydalı pek çok mineral ve vitamin içermektedir. Uzun yıllar yapılan araştırmalarda balık yiyerek beslenen ülkelerde daha uzun ve sağlıklı yaşam sürüldüğü ortadır. Vücudumuz için faydaları çok olan balığın zekayı da arttırdığı söylenmektedir. Peki, balık yemek zekayı arttır mı?

Balık zekayı geliştirir mi?

Yapılan araştırmalarda beynimizin işlevlerini yerine getirmesi için fosfora ihtiyacı vardır. Fakat, balıkta çok miktarda fosfor yoktur. Beynin çalışması için fosfor gereklidir denildiğinde balığın içinde de fosfor olduğundan bu yakıştırma yapılmıştır. Böyle bir durum olsaydı sahil bölgelerinde yaşayan ülkelerden dahilerin çıkması gerekirdi. Balık, sağlığımız için çok önemli bir gıdadır. İçinde bulunan omega-3, protein ve mineraller ile sağlıklı bir vücuda sahip oluruz. Bunun yanı sıra Alzheimer gibi unutkanlığa karşı güçlü bir besindir. Kemik yapımızın gelişimi, kalp ve damar sağlığı açısından balık tüketmenin faydaları saymakla bitmez. Beynimizde ki nöronların çalışması ve beslenmesi için balık faydalıdır fakat, beyni geliştirdiği konusunda elimizde bir araştırma yoktur. Yapılan bazı araştırmalar, buluğ çağında yenilen balığın beyin gelişimini olumlu şekilde etkilediğini ortaya koymaktadır. Bu nedenle buluğ çağında olan çocuklara balık yedirmek çok faydalıdır.

Balığın faydaları nelerdir?

Yapılan araştırmalarda haftada 1-2 kez balık yiyen insanlarda kalp hastalıkları riski %30-35 oranında düşmektedir. Balığın etinde bulunan omega-3 yağ asitleri, A , D vitamini ve çinko, selenyum, iyot gibi mineraller vücudumuz için çok faydalıdır. Açık denizlerde avlanan balıklar vücudumuza çok faydalıdır. Çiftlik balıkları, suni yemler ile beslendiğinden yarardan çok ciltte yaşlanmaya neden olurlar. Çiftlik balıklarının kalp hastaları, astım, alerjisi olanlara tavsiye edilmemektedir. Balık seçimlerinde deniz balığı yemenin faydaları büyüktür. Deniz balıkları yosun ve diğer balıklar ile beslendiklerinden çok daha faydalıdır ve içinde bol miktarda bulunan mineral, vitaminler tam manası ile alınır. Hamilelerde balık tüketiminin hafta da bir kez yapılması gerektiği de unutulmamalıdır.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.