Balık yağının faydası
Menu

Balık yağının faydası

balık baş

Hepimiz çocukluğumuzda balık yağı içeren haplar almışızdır. Bu gün yapılan kapsamlı araştırmalar annelerimizin bu konuda fazlası ile haklı olduğunu ortaya koymuştur. Çünkü balık yağı içerdiği omega-3 yağ asitleri ile depresyondan, şeker hastalığına kadar pek çok konuda faydası olduğunu ortaya çıkarmaktadır. İşte, balık yağının faydaları ;

 

balık yağı

Balık yağı omega-3 yağ asitleri açısından en zengin yağdır. Bu yağ vücudumuzda sağlıklı hücre oluşumu yapmaktadır. Omega-3 yağ asitini vücudumuz üretemediğinden dışarıdan yiyecekler ile alınmalıdır. Omega-3 eksikliği vücutta ciddi rahatsızlıklara neden olur.

balık2

Omega-3 eksikliğinde, sinir sisteminde oluşan ciddi zararlar yani psikolojik sıkıntılar ile başlamaktadır. Beyin iletimlerini karıştırabilir bunun sonucunda depresyon, bipolor bozukluklar başlayacaktır. Ayrıca şeker hastalığının neden olacağı hasarları önlemekte omega-3 başlıca etkendir. Görme kaybı, felç riski balık yağı ile engellenir.

balık5

Balık tüketen toplumlara bakıldığında örneğin eskimolar, kandaki kolestrol düzeyi düşük ve kalp krizi en az görülen ırktır. Çünkü omega-3 kalp hastalıklarında engelleyici ve koruyucudur. Kan basıncını düşürür ve kanı inceltir. Ayrıca son yapılan araştırmalarda, tümör oluşumunu engelleyici ve yayılmasını durdurma özelliği vardır. Saf omega-3 verilen kobay farelerinde kolon, karaciğer, meme ve prostat kanserinin gerilediği fark edilmiştir.

omega3

Dikkat eksikliği çeken çocuklarda ve beyin gelişimi açısından mutlaka kullanılmalıdır. Depresyonda olan hastalar incelendiğinde omega-3 seviyesinin düşük olduğu anlaşılmaktadır. Damarları gevşetip açtığından dolaşım, astım sorunlarına iyi gelmektedir. Romatizma ve eklem ağrılarına iyi gelmektedir.

omega4

Balık yağı 1-3 gr. arasında kullanılmalıdır. Fakat 3gr.’a kadar da kullanılabilir. Mutlaka bir hekim gözetiminde alınmalıdır. Düzenli aspirin kullananlar ve ameliyat olacaklar kullanmayı bırakmalıdır. Kanı sulandırması nedeni ile sorunlar yaşanabilir.
One Response
  1. Ozkan koc Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.