Balık avında agaşon tekniği nedir
Menu

Balık avında agaşon tekniği nedir

agaşon nedir

Balıkları yanına çağırarak, zıpkınla avlama tekniğine agaşon tekniği ile balık avlama denilir. balıkçılar arasında balık çağırma diye bilinen bu teknik, profesyonel ya da amatör balıkçılara çok zevk veren bir tekniktir. Genelde balıkların meraklı olması nedeni ile rahatlıkla yapılabilir. İşte, balık avında agaşon tekniği ;

balık avında tekniklewr

Agaşon tekniğinde önemli olan şey yer tespitidir. Avcının kamufle olabildiği, yosunluk alanlar bu teknik için başarılı noktalardır. Avcı, kıyıyı karşıya alarak pusu kurar. Genelde balıklar kaçarken sığ noktalardan derin noktalara kaçarlar. Bu nedenle kıyıya doğru pusu kurmak her zaman için faydalıdır. Avcının önünde zıpkının ucunun saklandığı bir kayalık olması hedefin onu fark etmemesi için önemlidir. Balığın sizinle göz teması kurması ve yaklaşması sırasında sizin hiç hareket etmemeniz ve en son noktada ateş edip, balığı vurmanız tekniğin en sevilen noktasıdır.

Agaşon tekniğinde dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır ;

Balıklar korktukları zaman sığ sulardan derin sulara doğru yüzerler. Derin su tarafında saklanıp, balıkların size doğru gelmesi beklenmelidir.

Avlanması düşünülen balıklar iyi izlenmeli ve hareketleri öğrenilmelidir. Özellikle balık avlayacağınız noktada ne tür balıkların olduğu bilinmeli ve karakterleri öğrenilmelidir.

Asla aynı noktaya tekrar dalıp, agaşon denenmemelidir. İlk seferde balık avlanmadıysa ikincide de avlanmayacaktır.

Kum ya da kayalık zemini avlamak istediğiniz balığa göre seçmelisiniz.

Zıpkınla balık avlarken, o yerin bir parçasıymış gibi görünmek önemlidir. Balığın gözünde, dolaşan kocaman bir canlı gibi görünürseniz balık size asla yaklaşmaz. Bu nedenle, agaşon yaparken dalış elbiseniz olmalıdır.

Agaşon tekniğine en iyi gelen balık kefaldir. Tüm balıkçılar başlarken kefali önerir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.