Menu

Bal petekleri neden altıgendir arılar balı neden altıgen yaparlar arılar nasıl bal yapar

Etiketler:,

Arılar doğanın gerçekten usta mimarlarıdırlar. Kesiti düzgün altıgenler oluşturan prizma şeklindeki petek gözlerinin dipleri bir piramit oluşturarak sona ererler. Kovanlardaki şekliyle dik duran her petekte, petek gözleri yatayla sabit bir açı yapacak şekilde inşa edilirler.
Her bir gözün derinliği 3 santimetre, duvar kalınlığı ise milimetrenin yüzde beşi kadardır. Bu kadar ince duvar kalınlığına rağmen altıgen yapı nedeniyle büyük bir direnç kazanırlar ve arıların depoladıkları kilolarca balı rahatlıkla taşıyabilirler.
Arıların petek gözlerini kusursuz bir şekilde altıgen yapmalarının başka sebepleri de vardır. Eğer beşgen, sekizgen veya daire şekillerini seçselerdi bitişik gözler arasında boşluklar kalacak, işçi arılar fazla mesai yaparak ve daha fazla balmumu harcayarak bu boşlukları doldurmak zorunda kalacaklardı.
Gerçi üçgen veya kare yapsalardı bu boşluklar olmayacaktı ama altıgenin bir başka özelliği daha vardır. Alanları aynı olan üçgen, kare ve altıgen şekillerden toplam kenar uzunluğu en az olanı altıgendir. Yani aynı miktarda balmumu ile daha çok altıgen odacığın kenarı çevrilebilir.
Aslında matematiğin, geometrinin ve simetrinin en kusursuz örnekleri sadece bal peteklerinde değil doğanın her yerinde görülebilir. Ancak bizler günlük hayatın hayhuyu içinde bu mükemmelliğin farkına varamayız.
Kar taneciklerinin hepsi birbirlerinden farklı altıgen şekilleri, tohumların dizilişlerindeki spiraller, mineral krislallerindeki geometrik yapılar ve değişmez açılar, tavus kuşunun kuyruğundaki lekeler, sümüklü böceğin kabuğu, örümcek ağları, tüm bunlar görünümü olarak kusursuz olmalarına karşın müthiş bir matematik düzen de gösterirler.
Papatyanın ortasındaki sağ spirallerin sayısının 21, sol spirallerin ise 34 olması, Himalaya çamının kozalaklarındaki pulların aynı şekilde 5 sağ, 8 sol spiral oluşturması, kara çam kozalaklarında ve ananas meyvesinde ise 8 sağ, 13 sol spiral bulunması tesadüf değildir elbette.
Leonardo Fibonacci (1170-1250) isimli büyük matematik ustası ta o yıllarda, her sayının kendinden önce gelen iki sayının toplamı olduğu bir dizi geliştirdi;
l, l, 2, 3, 5. 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233, 377, 610, …………………….
Dikkat ederseniz yukarıda verilen sağ, sol spiral sayıları, bu dizide artarda yer alan sayılardır.
Bu dizinin ilginç bir yanı da on ikinci terimden yani 144’den sonraki ardışık sayıların birbirlerine oranlarının (233/144 = 377/233 = 610/377) 1,61803 olması, 5. Sayı ile 12. Sayı arasındaki oranların da bu sayıya çok yakın olmalarıdır.
15. Yüzyılın ikinci yarısında yaşamış matematikçi Pacial Luca tabiatta daima kenarları arasında 1,618 oranı bulunan bir dikdörtgen bulunduğunu, hatta insan vücudunun da bu oranda yaratıldığını ileri sürüyor, mahkeme tarafından yakılma tehlikesine karşı da Leonardo da Vinci’nin çizimlerini göstererek meydan okuyordu. Zamanın heykeltraşlanın heykellerinde de bu oranı kullandıklarını belirtmeleri üzerine bu oran ‘Tanrısal Oran’ olarak da anılmaya başlandı.

48 Yorum yapılmış
 1. admin Cevapla
 2. admin Cevapla
 3. Merve Cevapla
  • ömer faruk Cevapla
 4. toprak su çağlayan Cevapla
 5. SAÇMA:((( Cevapla
 6. SAÇMA:((( Cevapla
 7. büşra Cevapla
 8. ESRA Cevapla
 9. Issız adam filmindeki ıssız adamdan daha ıssız adam Cevapla
 10. furkan Cevapla
 11. fatma Cevapla
 12. tuğba Cevapla
 13. Ahmet Cevapla
 14. misafir Cevapla
 15. sexy muti Cevapla
 16. BURAK Cevapla
 17. elif Cevapla
 18. duygu Cevapla
 19. barış Cevapla
 20. SenSiZiM YeNe CaNoM Cevapla
 21. eyüp Cevapla
 22. nazlıcan Cevapla
 23. Qabuss Cevapla
 24. esma Cevapla
 25. ırmak Cevapla
 26. selçuk Cevapla
 27. mükremin yılmaz Cevapla
 28. seda Cevapla
 29. sedanur albayrak Cevapla
 30. sedanur albayrak Cevapla
 31. sude Cevapla
 32. merve Cevapla
 33. adem Cevapla
 34. adem Cevapla
 35. adem Cevapla
 36. crzy Cevapla
 37. yeşim Cevapla
 38. lale Cevapla
 39. lale Cevapla

Yorum yapmayı unutmayın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.