Menu

Baharın habercisi cemre

cemre

Halk arasında baharın habercisi olarak bilinen cemre, Arapça kökenli bir kelimedir. Kor, ateş haline ve yanmış halde gibi anlamlara gelmekte ve ısınmayı ifade etmektedir. Bu yılın ilk cemresi 20 şubatta havaya düştü. Cemrelerin düşmesi kış mevsiminden çıkıp bahara geçişi simgelemektedir.

birinci cemre

Birinci cemre: Geleneksel halk takvimine göre yıl Kasım günleri ve Hızır günleri olarak ikiye ayrılır. Kasım günleri 8 kasımda başlar ve 179 gün sonra 5 Mayısta biter. Dört yılda bir şubat ayının 29 çektiği hesaplanırsa 180 gün sürer. Kasım günlerinin 100. günü yani 15 Şubatta kış etkisini yitirmeye başlar ve 5 gün sonra da havaya ilk cemre düşer ve havanın ısınmasını sağlar.

ikinci cemre

İkinci cemre: Birinci cemrenin düşmesinden 7 gün sonra 27 Şubatta, yani halk takvimine göre 112. günde de ikinci cemre suya düşer ve suların ısınmasını sağlar.

üçüncü cemre

Üçüncü cemre: Halk takvimine göre üçüncü ve son cemre de 119. günde 4 yılda bir de 120. günde toprağa düşer ve toprağın ısınmasını sağlar. Son cemrenin düştüğü tarih de 6 Marta denk gelmektedir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.