Bahar alerjisi ve korunma yöntemleri
Menu

Bahar alerjisi ve korunma yöntemleri

alerji

Bahar alerjisi ve korunma yöntemleri

Bahar aylarının gelmesi alerjisi olanları çok zor günlere sokmaktadır. Üstelik alerji polen kaynaklıysa yazın ortalarına kadar bu sorun devam edecektir. Hayat kalitesini düşüren bahar alerjisinden korunmak mümkün müdür?

Genelde alerji genetik yatkınlıkla ortaya çıkar. Çevresel bazı faktörlere karşı vücudun farklı tepki vermesine alerji denilmektedir. Solunum yolu, cilt ve gözlerde etkileri olabilir ve kişiye göre bu tepkiler değişir. Besin alerjisinde, solunum yolunda şişmeler, yutkunma zorlukları, bulantı, kusma ve ishal görülür. Alerjik rahatsızlıklar her yaşta görülebilir. Solunum yolu ile örneğin polenleri fazla almak alerjinin gelişimini arttırabilir. Polen alerjisi olan kişiler bu nedenle yaz aylarında çok rahatsız olurlar. Bu dönem bahar ile başlayarak yazın ortalarına kadar devam eder. Bu nedenle uzmanlar, polenlerin yoğun olduğu dönemlerde dışarıya çok fazla çıkılmaması konusunda uyarıyor. Araba ve evlerde filtreleri temizlenmiş klimaların hatta hava temizleme cihazlarının çalıştırılması gerekliliği vardır.  Polenler genelde sabah saatlerinde daha yoğun olurlar. Bu nedenle bu saatlerde evi havalandırma işlemi yapılmamalıdır. Dışarıdan eve gelindiğinde kıyafetlerin iyice yıkanması, hatta banyo yapılması önerilir. Arabalarda camların kapalı ve klima filtrelerinin temizlenmiş olması gerekir. Bahar alerjisine karşı yapacağınız bir diğer nokta ise hekime başvurmaktır. Bir hastane ortamında yapılan alerji testi sonucunda çeşitli ilaçlar verilebilir. Hatta alerjinizin türü de ortaya çıkacaktır. Çünkü, alerjiniz akarlardan  bile oluşabilir. Akarlar, vücudumuzdan düşen deri parçaları ile beslenirler. Bu gözle görülmeyen canlılar solunum yollarında ve gözlerde hasar yaratabilir. Bu nedenle alerjinizin türünü belirlemek çok önemlidir.

Mart ve nisan aylarında ağaç polenlerinin, yaz aylarında çayır ve çimen poleni alerjileri artmaktadır. Hastaların hangi alerji türünden rahatsız oldukları belirlenince ona göre önlem alınmaktadır. Genelde antihisteminik verilerek hastalar rahatlatılmaya çalışılır. Alerjisi tespit edilemeyen hastalara ise, alerji ilaçları verilerek dış ortamdan uzaklaşmaları önerilir. Bazı alerji hastalarına ise o dönemlerde iğne tedavisi uygulanmaktadır. İğne yani aşı tedavisi bahar alerjisine %100 çözüm getirmektedir. Bu nedenle bahar alerjisi sizi çok fazla etkiliyorsa mutlaka hekime danışılmalıdır. Çünkü ilerleyen dönemle astım gibi hastalıklara neden olabilmektedir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.