Badem yağının faydaları
Menu

Badem yağının faydaları

Badem yağı soğuk pres yöntemi ile elde edilir. Oleik asit ve linoleik asit açısından zengindir.  Badem yağı saçları kuvvetlendirir, cildi yeniler, nem dengesini sağlar, ayrıca selülitlere faydalıdır diyebiliriz ama, badem yağının faydaları saymakla bitmez;

Badem yağının faydaları

Badem yağı kuru ciltlere nem verir. Hamileler ve hızlı kilo alıp verenler, vücutlarında çatlak oluşumunu engellemek için badem yağı kullanırlar. Dudakları çatlayanlar ve burun içi kuruyan çocuklarda badem yağı süper faydalıdır. Badem yağı çok iyi bir müsildir. Saçları daha gürleşsin isteyenler, badem yağı kullanarak saç bakımı yapabilirler. Çünkü badem yağı, içinde bulunan asitler ile saçların keratin yapısına destek verir. Erkeklerde sakal çıkmayan bölgelere, tıraş sonrası badem yağı kullanmaları önerilir. Böylece o bölgelerde sakal çıkar. Badem, yapı olarak iştahla savaşan ve kan şekerini düzenleyen bir yemiştir.  Obezite, kalp hastalıkları, kırışıklıklar, kanser ve yüksek tansiyona iyi gelir. Yapısında, protein, tekli doymamış yağ, E vitamini, magnezyum ve fosfor vardır. Sinirleri güçlendirir, göğüs hastalıklarına, beden ve zihin yorgunluğuna, hamilelikte süt artımına ve bebek gelişimine faydalıdır. Böbrek, idrar yolları ve cinsel organlarda oluşan iltihapları temizler. Hazımsızlığa iyi gelir. Yumuşatıcı, balgam söktürücü, sakinleştirici özelliği vardır. Badem yağı, yumuşatıcı ve yaraları iyi eden bir özelliğe sahiptir. Ağızdan alındığında yumuşatıcı, öksürük kesici ve bağırsak solucanlarını düşürür. Yanıklarda sıklıkla kullanılır. Karın, bel, basen ve kalça kısmında oluşan cilt çatlaklarının düzenlenmesinde, besleyici, onarıcı, koruyucu, yumuşatıcı ve nemlendirici olarak kullanılır. Kirpiklerin hızlı uzaması ve gürleşmesi, ayrıca göz kenarı kırışıklıkları için de kullanılır.

Badem yağı içinde bulunan benzaldehit, protein, demir, kalsiyum, fosfor ve B vitamini bulunmaktadır. Benzaldehit aslında bir zehirdir, fakat baden yağı içindeki oran çok düşüktür ve kanser önleyici etkisi vardır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.