‘’Babam beni sevmiyor’’ Psikolojisi- Babalar ve çocukları
Menu

‘’Babam beni sevmiyor’’ Psikolojisi- Babalar ve çocukları

baba ve çocuk psikolojisi

Ergenlik döneminin başlaması ile çocuklarda en sık görülen bir problem olan babam beni sevmiyor düşüncesi ciddi sorunların habercisi olabilir. Türk aile yapısı nedeni ile babaların çocukları ile iletişim kurmasında oluşan engeller bu sorunun başlıca kaynağıdır. İşte, çocuk ve baba ilişkilerinde oluşan sorunlar ;

baba

Genelde Türk aile yapısının gerekliliği olarak kabul edilen babanın aile büyükleri yanında çocuğunu sevememesi başlıca baba çocuk ilişkisi sorunudur. Duygularını çocuğuna belli edemeyen baba nedeni ile pek çok çocuk babasının onu sevmediğini düşünür. Bu nedenle kesinlikle baba çocuğunu sevdiğini söylemeli ve çocukla iletişime geçmelidir.

Çocuğunuz ile kesinlikle gözlerinin içine bakarak iletişime geçin. Pek çok ergen çocuk tarafından bu durum babam beni umursamıyor olarak algılanır.

Çocuğunuzu bir birey olarak kabul edin ve konuştuklarını mutlaka dinleyin.

Çocuğunuz önce annesine sorunu anlatıyor ve anne babaya anlatıyorsa bu çocuk ve baba arasında sorunların başladığının göstergesidir. Çocuğunuz sizinle iletişime geçmelidir.

Çocuk ve baba arasında ki ilişkide babanın hareketleri ve beden dili çok önemlidir. Çocuğunun yanında başka birine yüksek tonla konuşan ve kızan baba, daha sonra evde yüksek tonla birine konuşursa çocuk bunu kendine öfkeli davranıyor diye algılayabilir. Bu durumda çocuk babadan hemen uzaklaşır.

Baba çocuk kendinden uzak duruyor diye iletişimden vazgeçmemelidir. Çocuk hata yaptığında kızmak yerine çocuk ile hatayı konuşmak çok iyi bir iletişimdir.

Çocuğa mutlaka babanın ayırması gereken bir zaman aralığı olmalıdır. Çocuk, babası ile vakit geçirmelidir. Unutulmaması gereken şey, çocuğun babanın davranışlarını örnek almasıdır. İleriki yaşlarda siz çocuğunuza nasıl davranırsanız çocuğunuz da kendi çocuğuna öyle davranacaktır.

Çocuklar özellikle babalarından duydukları sözlere, olumlu cümlelere çok önem verirler. Bu nedenle çocuğun olumlu özellikleri kesinlikle kendilerine söylenmelidir.  Çocuğa olumsuz bazı özellikleri bile anlatılırken mutlaka olumlu özellikleri sayılmalıdır. Bu tarz konuşmayı yumuşatacak ve çocuğun gerilmesine engel olacaktır.

Unutulmaması gereken şey, çocuğu ile iletişim kuran babaların bile çocuk tarafından yanlış anlaşılabileceğidir. Pek çok çocuk babası tarafından sevgi gördüğü halde psikologlara taşınmakta ve babam beni sevmiyor demektedir. Bu sorun çocukluk çağında çözümlenmez ise, ilerleyen yaşlar ile birlikte çocuğun psikolojisini ciddi manada zedelemektedir. Bu nedenle, baba çocuk arasında ki sorunlar mutlaka çözümlenmelidir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.