Menu

B6 VİTAMİNİ ve faydaları

b6

B6 VİTAMİNİ ve faydaları

B grubu vitaminler arasında en önemli noktada olan B6 vitamini, vücutta depolanmaz. Vitamin olarak alınması gerekmektedir. B12 vitamini alkol, aldehit ve amin olarak üç şekilde bulunur. B grubu vitaminleri arasında vücudumuzun en fazla ihtiyaç duyduğu vitaminlerden biridir. Özellikle serotonin hormonu salgısına neden olduğundan hayatımızı yönlendiren bir vitamindir.

B6 vitamini faydaları

Karbonhidrat, protein ve yağların enerjiye dönüşümü B6 vitamini sayesinde yapılır. Beyinde serotonin salgılanmasını sağlar. Seratonin, iştah, ağrı duyarlılığı, uyku ve ruh halimizi ayarlayan ve halk arasında mutluluk hormonu olarak bilinen hormondur. Ayrıca, bağışıklık sisteminin hızla güçlenmesini, kolesterol oluşumunu engeller. Kalbi ve dolaşım sistemini korur, böbreklerde taş ve kum oluşumunu engeller. Alerji, artrit, bacak kramplarının önüne geçer. Pek çok nörolojik hastalığın tedavisinde sıklıkla kullanılır. Bu nedenle B6 vitamini, hayati fonksiyonlarımız için gereklidir. Hormonların, kan hücrelerinin, sinirlerin ve enzimlerin oluşumunu sağlar. Günlük olarak 500mg.’a kadar alınabilir. B6 vitamini kusma ve bulantı için hekim tarafından verilebilir. Hamilelikte B6 vitamini eksikliği sıklıkla rastlanan bir durumdur. Radyasyon tedavisi ve kalp hastalarında ihtiyaç artar. Yüksek miktarda protein alan kişilerde B6 vitamini eksikliği vardır.

B6 vitamini hangi besinlerde bulunur?

Muz, avakado, tavuk, patates, ıspanak, bezelye, bira mayası, havuç, yumurta, soya, fasulye, karnabahar, üzüm, ayçekirdeği, yer fıstığı, ceviz, balık, kuruyemişler, kepek de çok miktarda bulunur.

B6 vitamini eksikliğinde ne olur?

Bağışıklık sisteminin çökmesi ile hastalıklara karşı savunmasız kalma ve sık sık hastalanma, depresyon, sinir sistemi hastalıkları, kansızlık, kusma, mide bulantısı, uyuşukluk, böbreklerde kum ve taş oluşumu, uykusuzluk görülür. Ayrıca ciltte, ağız ve burun bölgesinde döküntüler görülür. Bebeklerde, aşırı sinirli olma hali, huysuzluk bazen de kasılmalara rastlanılır. B6 vitamininin fazlalığı ise, sinir sistemine ciddi zararlar vermektedir. Bu nedenle hekime danışılmadan doz ayarı yapılmamalıdır. Doğum kontrol hapı kullananlar, alkolikler, hamileler ve hormon tedavisi görenlerde B6 vitamin eksikliği oluşur. Bu nedenle bu gruptakiler kesinlikle B6 vitamini takviyesi almalıdır.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.