Menu

B5 VİTAMİNİ (PANTOTENİK ASİD) ve faydaları

B5

B5 VİTAMİNİ (PANTOTHENİC ASİD) ve faydaları

B5 vitamini hem hayvansal hem de bitkisel kaynaklarda bulunduğundan Yunanca’da her yer anlamına gelen Pantos sözünden türemiştir. B5 vitamini, vücudumuzda kortizon, böbrek üstü bezlerinin üretilmesini sağladığından çok önemli bir vitamindir.

B5 vitaminin faydaları

Diğer adı Pantothenic Asid olan B5 vitamini, Koenzim A’nın üretilmesi için metabolizmamızda olmak zorundadır. Koenzim A karbonhidrat, protein ve yağların enerjiye çevrilmesini sağlayan bir enzimdir. Dolayısıyla B5 vitamini olmadan bu işlevini yeterince yerine getiremez. Diğer adı anti stres vitamini olan B5 depresyona girmemizi engeller. Midemizin düzgün salgı üretmesini ve bağırsakların düzgün emilim yapmasını sağlar. Ayrıca pantothenic asit, kolesterol, D vitamini ve antikor üretimi için çok gereklidir. Büyüme ve gelişim için gereklidir. Yediğimiz yiyeceklerin enerji olmasını sağlar. Böbrek üstü bezlerinin düzgün çalışmasını sağlar. Depresyona girmemizi engellediği gibi stres tedavisinde kullanılır. Alerji tedavisinde kullanılır. Vücudun herhangi noktasında olan yaraların hızlı iyileşmesini sağlar. Siroz tedavisinde kullanılır. Derimizde, saçlarımızda çok etkisi vardır. Daha sağlıklı saçlar ve deri yapısı B5 vitamini sayesinde olur. B5 vitamini vücutta stresin oluşumunu engeller. Bu nedenle depresyon tedavisinde kullanılabilir. Hayati olan tüm organlarımızda B5 kullanılır. Kabızlığa karşı kullanılır ve düzgün bir şekilde B5 vitamini kullananlarda kabızlık sorunu çözümlenir. Yorgunluk, halsizlik tedavisinde kullanılır. Mide ülseri ile diğer mide rahatsızlıklarının oluşumunu engeller. İltihaplı romatizma tedavisinde etkendir. B5 vitamini nerede bulunur diyorsanız; Et, karaciğer, balık, tavuk, yumurta, peynir, fasulye, tahıllı gıdalar, karnabahar, bezelye, patates, mısır ve kuruyemişlerde bol miktardadır.

B5 vitamini eksikliği

Hem hayvansal hem de bitkisel kaynaklarda bol miktarda bulunduğundan B5 vitamini eksikliği çok az yaşanır. Fakat eksik olduğunda, nefes almada güçlük, ciltte döküntüler, artrit, alerjiler, doğumsal anomoliler, zihinsel bulanıklık, baş ağrısı, uykusuzluk, kaslarda çeşitli kramplar görülebilir. Fazla alımı ile ilgili pek bir sorun yaşanmamaktadır. Vücutta hılı bir şekilde tolere edilir. Günlük önerilen doz 6mg.’dir. Fakat, 500 mg’a kadar güvenle kullanılmaktadır.  Sadece 1. Dünya savaşında yaşanan yiyecek sıkıntısı yüzünden ayaklarda ağrı ile B5 eksikliği yaşanmıştır.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.