Menu

B12 VİTAMİNİ faydaları

b12

B12 VİTAMİNİ faydaları

Yorgun, uykusuz ve sinirliyseniz belki de B12 vitamini eksikliğiniz olabilir. Ayrıca, mide bulantıları, gaz, denge kaybı, kilo vermek gibi şikayetlerde sonradan eklenecek olanlardır. Bu nedenle B12 vitamini vücudumuza en gerekli B grubu vitamin türüdür.

B12 vitamini eksikliğinde ne olur?

Vücudumuzda B12 vitamini eksikliğinde, sinir sisteminde bozukluklar ve kansızlık oluşur. Çünkü vücudumuz yeterince kırmızı kan hücresi üretemez. Vejeteryan beslenen insanlarda B12 vitamini eksikliği sıklıkla rastlanan bir durumdur. Alkolikler, Çölyak hastalarında da risk vardır. En önemli risk grubu ise, dengesiz yapılan diyetlerdir. Yapılan diyetlerde B12 vitamini eksikliği sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. B12 vitamini beynin içinde ağ şeklinde olan sinir hücrelerinin gelişmesinde çok önemlidir. Eksikliğinde en ciddi problemler olan depresyon, hafıza kaybı, bunama ve Alzheimer riski artar. Bu nedenle yaşlılarda ve 45 yaş üstü hastalarda kesinlikle kontroller yapılmalıdır. Çünkü, hafıza ile ilgili olan problemler geri dönüşü olmayanlar olabilir. B12 vitamini ısıya ve asitli, nemli ortamlara dayanıksızdır. Uzun kaynatma süreleri B12 vitamininin hızla kaybolmasını sağlar.

B12 vitamini nasıl alınır?

B12 vitamini, kırmızı et, tavuk, balık, karaciğer, süt, yumurta, yoğurt ve peynirde bulunur. Diyetlerde yapılan en büyük hata sadece sebze ile beslenmektir. İşte bu nedenle B12 vitamini vücutta hızla azalır. Bu arada yemekleri az pişirmek ve sularını da kullanmak B12 vitamini almak açısından çok önemlidir. Özellikle vejeteryanlara B12 takviyesi önerilir.

B12 vitamini eksikliği nasıl anlaşılır?

Dilinizde acılık hissi ve kırmızılıklar, kilo kaybı, soluk beniz, aralarla ishal olmak, adet sorunları, enfeksiyonlara dayanıksızlık olarak sayılabilir. Eksikliğinim ortaya çıkması 2-4 yılı bulabilir. Eksikliği bu kadar uzun sürerse, al ve ayaklarda karıncalanma, titreme, kas zayıflıkları, sersemlik hali, zihinde bulanıklık, unutkanlık oluşur.

 B12 vitamininin yararları

Sinir sisteminin düzgün çalışması için gereklidir. Folik asit ile birlikte kullanıldığında doğum yapacak annelerde bebek sağlığını sağlar. Folik asit ile birlikte kullanıldığında kalp ve damar hastalıklarını engeller. Alzheimer’a karşı koruyucudur. Büyüme ve gelişim için gereklidir. Anemiyi engeller. Kırmızı kan hücrelerinin üretilmesini sağlar. Bağışıklık sistemini dengeler.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.