Ayna hastalığı nedir, nedenleri nelerdir
Menu

Ayna hastalığı nedir, nedenleri nelerdir

ayna hastalığı nedir

Dismorfofobi adı verilen ayna hastalığı, kişinin kendinde olan çeşitli kusurların göze batmamasına rağmen, kendisi tarafından çok fazla bir şekilde büyütülmesidir. Estetikle çok da alakalı olmayan bu rahatsızlık, esasında psikolojik bir hastalıktır. Bu hastalığa sahip olanlar ufacık bir kusuru takıntı haline getirerek, sürekli bu kusurları ile uğraşırlar. Sürekli olarak doktora gidip kusurlarını düzelttirme ihtiyacı duyarlar. Doktorlar ise, bu tür sorunları olan hastaları psikiyatri’ye yönlendirirler. Ancak, onlar kendilerinde hiçbir şekilde psikolojik sorun olduğunu düşünmezler ve psikolojik tedaviyi kabul etmezler. Özellikle estetik operasyonlar için bütün maddi olanaklarını kullanır ve bu rahatsızlıklarını gidermeye çalışırlar.

Ayna hastalığı (dismorfofobi) neden olur?

Genellikle içine kapanık, fazlaca arkadaşı olmayan, çok güzel olmayan, sürekli olarak dışlanan ve aşırı kilolu kişilerde daha çok ortaya çıkmaktadır.

dismorfofobi nedir

Ayna hastalığının tedavisi:

Bu hastalığı bulunan kişilerin öncelikle psikolojik tedavi almaları gerekmektedir. Psikolojik tedavinin yanı sıra ilaç tedavileri ile de desteklenmelidir. Psikolojik bir hastalık olduğu için doğrudan ölüme yol açmasa da, bu hastalığa sahip kişilerde intihara kadar varan bir süreç yaşanabilir. Tedavinin öncelikli amacı kişiye fiziksel bir kusurunun gerçekte olmadığını kabul ettirmeye yönelik olmalıdır. Bunun sağlanması demek, kişinin aklından geçen kötü düşüncelerden de arınması demektir.

Ayna hastalığının belirtileri:

Bu hastalığın ilk belirtilerinden biri ayna ile küs olmalarıdır. Kendini beğenmeme takıntısı ile gelişen aynaya çokça bakmak da bu hastalığın belirtilerinden olabilir. Özellikle kendini beğenmeme hali iyiden iyiye ortaya çıkmış, iş ya da sosyal hayatı bundan çok etkilenmeye başlamış ise, kişide bir sorun olduğu düşünülmeli ve ilk öncelikli olarak psikiyatra götürülmelidir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.