Ayakta yanma vitamin ve şeker hastalığı belirtisi
Menu

Ayakta yanma vitamin ve şeker hastalığı belirtisi

ayaklarda yanma

Pek çok insan ayaklarında yanma şikayeti duyar. Özellikle geceleri, yanmanın önüne geçemez. Uzmanlar, ayakta oluşan yanmanın vitamin ve şeker hastalığı kaynaklı olduğunu söylüyor. İşte, ayakta yanma şikayeti ve tedavisi ;

Yanan ayak sendromu isimli hastalık genelde pantotenik asit eksikliğinde oluşur. Pantotenik asit, B5 vitamini eksikliğidir. Bağırsaklarda emilim yapma bozulduğunda sıklıkla ortaya çıkar. Yanan ayak sendromu dışında, depresyon, kişilik bozuklukları, kalp hastalığı, kas güçsüzlüğü, yorgunluk, uyku bozuklukları ve kramplar B5 vitamin eksikliğinde görülür. D vitamini ve kırmızı kan hücrelerinin oluşmasında, böbrek üstü bezlerinin kortizol salgılamasında rol oynayan bu vitaminin günlük ihtiyacı yaklaşık 5 mg’dir. Karaciğer, böbrek, maya, fındık, buğday, yumurta sarısı, yoğurt ve sütte bol miktarda bulunur.

ayaklarda yanma hissi

B12 vitamini eksikliğinde de ayaklarda yanma görülmektedir. Besinlerden yeterince B12 alınmaması veya emilim bozukluğunda ortaya çıkar. Günlük gereken miktar 2.4 mg. kadardır. Kırmızı et, tavuk, hindi ve balık en zengin olduğu gıdalardır. B12 eksikliği genelde kırmızı et tüketmeyenlerde, mide ve bağırsak hastalığı olanlarda görülür. Midede çok asit olanlarda, midede helikobakter pilori bakterisi olanlarda, alkol kullananlarda, mide ameliyatı olanlarda sıklıkla B12 vitamin azlığı oluşur.

Şeker hastalığı sıklıkla ayaklarda yanma şikayeti yaratır. Bunun başlıca nedeni hastalığın, ayak sinirlerine etkisidir. Sıklıkla ayaklarda yanma, şeker hastalığının başladığının belirtisidir. Ayaklarda sinir hasarının olması sıklıkla yanma, batma gibi sorunları getirir. Hastalar yorgun ve stresliyken yanma hissi artar. Pek çok hasta, ayakları ile kızgın kumlarda yürüyormuş hissine kapılır. Ayakta şeker hastalığı ile oluşan yanmanın önüne geçmek için, kan şekerinin düzenlenmesi gerekir. Antidepresanlar, alfa lipoik asit kullanımı, B1 vitamini yanma hissinin önüne geçer. Bu tarz hastalıklarda endokrinoloji ve nöroloji doktorları beraber çalışmaktadır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.