Ayaklarımızın bize anlatmak istediği 9 şey
Menu

Ayaklarımızın bize anlatmak istediği 9 şey

ayaklarda belirtiler

Ayaklarımız bize bazı hastalıklar ile ilgili bilgiler verir. Ayaklarda renk değişiklikleri, terleme, kaşıntı, tırnakların durumu bir hastalığın sebebi olabilir. İşte, ayaklarımızın bize anlatmak istediği 9 şey ;

ayak ve hastalıklar

Ayaklarınız sürekli soğuk mu?

Ayakların sürekli soğuk olması pek çok insanın başlıca sorunudur. Soğuk ayaklar, zayıf bir kan dolaşımının işaretidir. Akciğerlerde olan pek çok sorun soğuk ayaklar ile kendini gösterebilir. Sigara kullananlarda ve zayıf bir akciğer yapısına sahip olanlarda kanda oksijen azaldığından el ve ayaklara yeterince kan gitmemektedir. Bu olay, ayakların ve ellerin soğuk olmasına neden olur.

Kaşınan ayaklar

Kaşınan ayaklar genelde bir mantar sorununu ortaya koyar. Nemli ortamlarda yaşam bulan mantar türleri, parmakların arasına, ayak topuk çatlaklarına ve dar ayakkabı giyenlerde oluşabilir. Mantar kesinlikle tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Kaşınan ayak, mantar, sedef gibi hastalıklar nedenli olabilir.

Ayak renginde değişim

Bazı durumlarda sıcak ve soğuğa ya da strese tepkime veren ayak cildi farklı tonlar alır. Bu hastalığa Ranaud fenomeni denilir. damarlar daraldığından kan dolaşımı zorlanır ve renk değişimi oluşur. Zamanla, beyaz olan renk maviye döner. Dolaşım normale döndüğünde renk kırmızı olur ve normal renge döner.

Çomak parmaklar

Çomak parmaklar, el ya da ayak parmağında olan değişimlerdir. Tırnak yatağı yumuşar, parmak ucu şişer, parmak tırnak ile birlikte eğilir. Kanda oksijeni azaltan kalp ve akciğer sorunları ile oluşur. Sıklıkla akciğer kanseri, kalp hastalıkları belirtisi olmaktadır.

Şişen ayaklar

Ayakları şişmeyen insan yoktur. Zaman zaman ayaklarda şişmeler oluşur. Uzun yolculuklar, dar ayakkabılar, ayakta fazla durmak ayak şişmesine neden olur. Bu şişlik birkaç günden fazla devam ederse, kalp yetmezliği, böbrek hastalığı, diyabet kaynaklı olabilir.

Ayaklarda yanma

Ayaklarda yanma aslında şeker hastalığının başlıca belirtisidir. Şeker hastalığında ayak sinirlerinde oluşan hasar ve dolaşım sorunlarının başlıca belirtisidir. Menopoza giren kadınlarda ayaklarda yanma sıklıkla karşılaşılan bir sorundur. Ayaklarda yanma yanında his kaybı varsa hemen bir doktora gidilmelidir.

Ayak başparmağında ağrı

Ayak başparmağında oluşan ağrı, tırnak kenarında başlamışsa bu tırnak mantarı ya da tırnak batması olabilir. Ayrıca gut hastalığı denilen ve eklemlerde kireçlenme kaynaklı olabilir. Romatizmal bir hastalık kaynaklı ani ağrılar oluşabilir.

Sarı ayak tırnakları

Ayak ve tırnak mantarı tırnaklarda renk değişimine neden olur. Genelde sarı renk ile başlayarak zamanla koyu kahveye doğru renk değiştirir. Özellikle şeker hastalığınız varsa, tırnak mantarı kesinlikle tedavi edilmelidir.

Ayak parmaklarında his kaybı ve uyuşma

Ayak parmaklarında uyuşma ve his kaybı genelde bel fıtığı kaynaklıdır. Belde iki disk arasında sıkışan sinirler bu noktadan ayaklara kadar indiğinden üzerinde ki bası nedeni ile ayak parmaklarında uyuşmalara neden olur.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.