Menu

Ay’a yolculuk Ay’a ilk ne zaman gidildi Ay’a ilk ayak basan Ay’a yolculuk nasıl gerçekleşti Ay’a giden ilk ülke

İnsanoğlunun Ay’a ayak basmasından bu yana tam 30 yıl geçti. Bundan tam 30 yıl önce, bir insan, ilk kez Ay’a ayak bastı. İnsan için küçük ama insanlık için büyük bir adım atıldığını söyleyerek. Ay’a ilk ayak basan ABD’li astronot Neil Armstrong, aynı zamanda ABD’yi uzay çalışmaları konusunda rakipsiz kıldı.

30 yıl önce dünyada 600 milyon insan, yani o zamanki dünya nüfusunun beşte biri, bu macerayı canlı olarak televizyonlarından izledi. Bu macera, Uzay bilimi ve Uzay sanayiinin bugün vardığı aşama için de bir eşik oluşturdu. Sanatçılar için bir ilham, aşıklar için romantizm kaynağı, ilkçağ insanları için kutsal bir imge, bilim adamları için Dünya’nın uydusu ve med-cezir olayının sebebiydi.

30 yıl önce 20 Temmuz 1969 yılında dokunulmazlığı kalktı. Çünkü 30 yıl önce Ay’a ilk insan gitti ve büyü bozuldu. O tarihten bu yana da özellikle Amerikalılar için komşu kapısı oldu.

30 yıl önce, iki Amerikalı astronot, Neil Armstrong ve Edwin Buzz Aldrin, Kartal adlı Apollo Ay Modülü’nü, Sukünet Denizi’ne indirdiler ve altı saat sonra da modülden çıkarak Ay’a ayak bastılar.

Neil Armstrong, Ay’a ilk ayak basan insan olarak tarihe geçmiş sözlerini orada etti, İnsan için küçük ama insanlık için büyük bir adım. Armstrong ve Aldrin, Ay’da yürürken, ekibin üçüncü astronotu Michael Collins, Columbia adlı ana gemide Ay’n yörüngesi etrafında turluyordu. Bu yolculuğa o da katılmış, ama Ay’a ayak basmak ona nasip olamamıştı.

Ay’daki iki astronot, toprağa ABD bayrağını diktikten sonra, kameraları kurdular, toprak örneklerini aldılar, Ay taşları topladılar ve bazı bilimsel testler yaptılar. Ay’da rüzgar olmadığı için, bayrağı tellerle tutturarak dalgalanan bayrak imgesi yarattılar.

Yerçekimi, Dünya’nın altıda biri kadar olduğundan Ay’da yürümekte ve hareket etmekte hiç zorlanmadılar. Columbia, 16 Temmuz 1969 tarihinde Florida Cape Kennedy Üssü’nden, bir Saturn Beş roketiyle ateşlenmiş ve üç gün süren bir yolculuk sonucunda Ay’a varmıştı.

Yaklaşık 600 milyon televizyon izleyicisi, bir haftalık bu macera sırasında televizyonlarına yapışık kaldı. Bu rakam, o tarihte dünya nüfusunun beşte birini oluşturuyordu. Armstrong’dan sonra 11 kişi daha Ay’da yürüdü. Bunlar arasında, bu ilk seyahata katılan ve Apollo XI’le gittiğinde Ay’da golf oynayan Edwin Aldrin de vardı.

Daha sonra Apollo XII, XIV, XV, XVI ve XVII de Ay’a insan taşıdı. Aralarında, teknik bir arıza nedeniyle Ay’a inemeyen Apollo 13 de olan tüm Apollo Projesi, ABD’ye 25 milyar dolara mal oldu. Apollo 13’ün arızalanması, 13 rakamı konusunda saplantılı olan Amerikalıların 13’ün uğursuzluğuna daha da inanmalarına yol açtı.Ancak yine de dünyanın kollektif bilincine yazılan isim, Ay’da ilk küçük adımı atarak ayak basan insan Neil Armstrong oldu.

24 Temmuz tarihinde iki astronot tekrar ana gemi Columbia’ya dönmüşlerdi. Geminin 31. turu tamamlanınca Collins, onları tekrar eve yani Dünya’ya döndürecek tek motoru ateşledi. Columbia, Dünya’ya dönünce, Pasifik Okyanusu’na indi. Korkunç bir fırtınanın ortasına, ancak tepetaklak iniş yapabildi ama her üç astronot da sapasağlamdı.

Son 50 Yorum
 1. rabia ravza as Cevapla
 2. iremnur Cevapla
 3. Anonim Cevapla
 4. öykü Cevapla
 5. Serhat Cevapla
 6. Anonim Cevapla
 7. meryem ve ebrar Cevapla
 8. Anonim Cevapla
 9. ayla Cevapla
  • teyze Cevapla
 10. mine alkaya Cevapla
 11. Oxygen :SED Cevapla
  • sanane Cevapla
   • mine alkaya Cevapla
  • Anonim Cevapla
  • Anonim Cevapla
 12. Anonim Cevapla
 13. esma Cevapla
  • deniz Cevapla
  • sdfggerggrt Cevapla
 14. can Cevapla
 15. can Cevapla
 16. CAN Cevapla
 17. aysu Cevapla
 18. Anonim Cevapla
 19. ziyaretci Cevapla
 20. boran Cevapla
 21. Aybukegoy Cevapla
 22. yeşim Cevapla
 23. İii:) Cevapla
 24. Anonim Cevapla
 25. şeyma Cevapla
 26. BenPelin Cevapla
 27. BenPelin Cevapla
 28. BenPelin Cevapla
 29. cemre Cevapla
  • yeliz Cevapla
 30. 1D ayça Cevapla
 31. zehra Cevapla
 32. şakolik Cevapla
 33. star Cevapla
 34. YhaBuNedir Cevapla
 35. SüpürgesizCadı Cevapla
  • Anonim Cevapla
 36. yasemin Cevapla
 37. cansu Cevapla
 38. ELİF Cevapla
 39. Rabia Karaduman Cevapla
 40. melek Cevapla
 41. belgin Cevapla
 42. bengü Cevapla
  • deniz Cevapla
 43. ekmekçiyim ekmekçi Cevapla

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.