Ay tutulması nedir ay tutulması nasıl gerçekleşir ayın tutulma anı ay resimleri
Menu

Ay tutulması nedir

ay2

Tutulmalar çok eskiden beri bilinen gök olaylarıdır. Yer ve Ay, diğer gezegenler gibi Güneş’ten aldıkları ışınları yansıtarak kendilerini gösterirler. Ay, Yer çevresinde; Yer, Ay ile birlikte Güneş çevresinde yörünge hareketlerini yaparken Güneş’e dönük yüzleri aydınlık, öbür yüzleri karanlıktır ve karanlık tarafta uzayda birer gölge konisi oluştururlar. Ay, Yer’in gölge konisine girdiğinde Ay tutulması, Ay’ın gölge konisi Yer üzerine düştüğünde ise Güneş tutulması meydana gelir. Özetle, Ay ve Güneş Tutulmaları Ay, Güneş ve Yer’in uzayda birbirlerine göre konuşlanmalarının bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır.

ay-tutlmazsi

21 Şubat 2008 Tam Ay Tutulması

2008 yılında gerçekleşecek olan iki Ay tutulmasından ilki, 21 Şubat 2008 tarihinde bir “Tam Ay Tutulması” şeklinde meydana gelecek. Ay’ın bakır renge bürüneceği bu gökyüzü şöleni Türkiye’den de izlenebilecek.

Ay ve Güneş tutulmaları çok eskiden beri bilinen gök olaylarıdır. Yer ve Ay, diğer gezegenler gibi Güneş’ten aldıkları ışınları yansıtarak kendilerini gösterirler. Ay, Yer çevresinde; Yer, Ay ile birlikte Güneş çevresinde yörünge hareketlerini yaparken Güneş’e dönük yüzleri aydınlık, öbür yüzleri karanlıktır ve karanlık tarafta uzayda birer gölge konisi oluştururlar. Ay, Yer’in gölge konisine girdiğinde Ay tutulması, Ay’ın gölge konisi Yer üzerine düştüğünde ise Güneş tutulması meydana gelir. Ay tutulması sadece, Ay dolunay evresindeyken Dünya’nın gölgesinin bir kısmından geçerse gerçekleşir.

aytutulmasifizik

Dünya’nın gölgesi birbiri içine geçmiş iki huni benzeri bileşenden oluşur. Dünya, Güneş’in ışığının tümünü değilde belirli bir kısmının Ay’a ulaşmasını engellediği bölgeye Penumbra veya Yarıgölge denir. Umbra veya Tamgölge bölgesi ise Dünya’nın Güneş’ten Ay’a doğru gelen ışığı tamamen engellediği bölgedir. Bir tam Ay tutulması esnasında Ay’ın tümü Dünya’nın tamgölge bölgesinden geçer ve bu olay Ay’ın görünen renginin değişime uğramasıyla hemen göze çarpar.

Bir Ay tutulması, Yer’in yuvarlak olduğunun gözlemsel bir tespitidir. Çünkü Ay’ı örten Yer’in gölgesi olup gölgenin biçiminden hareketle gölgeyi oluşturan cismin (Yer) şekli belirlenebilir. Yer atmosferi, Güneş ışığındaki uzun dalgaboylu (kırmızı) ışığı kırarak geçirir ve tamgölge konisi içine bükerek Ay yüzeyine ulaşmasını sağlar. Buna karşılık kısa dalgaboylu ışığı saçılmaya uğratır ve Ay’ın bize bakan yüzüne ulaşmasına büyük ölçüde engel olur. Bu nedenle bir tam Ay tutulmasında Ay’ın bize dönük yüzü kızıl bir renge bürünür. Bu kızarmış ışınımın incelenmesiyle Yer atmosferi hakkında ayrintılı bilgi edinilebilmektedir (atmosferin kimyasal kompozisyonu, atmosferdeki toz miktarı, vb.). Bir başka ifadeyle Tam Ay Tutulması süresince Ay yüzeyi, Yer atmosferini niteleyen bir ayna görevini üstlenmektedir.

aytutulmasi3

21 Şubat 2008 tarihinde gerçekleşecek olan tam Ay tutulması Dünya üzerinden Kuzey ve Güney Amerika, Afrika ve Avrupa kıtalarından izlenebilecek.

Ülkemizden de izlenebilecek olan bu muazzam gök olayı 20 Şubat 2008’i 21 Şubat 2008’e bağlayan gece, Türkiye saati ile 02:36’da başlayacak. Yine Türkiye saati ile 05:01’de başlayacak olan tam tutulma yaklaşık 50 dakika sürecek. Tutulma başlangıcında güney-güneybatı yönünde ufuktan yaklaşık 40 derece yükseklikte görülecek olan Ay, tam tutulma başlangıcında batı yönünde ufuktan yaklaşık 15 derece yükseklikte olacak. Tam tutulmadan 07:09’da çıkacak olan Ay, 06:38’de batacak ve dolayısıyla tutulmanın sonu Türkiye’den izlenemeyecek.

bu konua ait teste buradan ulaşabilirsiniz.

aytutulmasi4
47 Comments
 1. Hary styles Cevapla
  • cansu öztürk Cevapla
 2. bera Cevapla
 3. sanane.com Cevapla
 4. bjk Cevapla
 5. BOOOOK SİDİK Cevapla
 6. lalalaaaaa Cevapla
 7. canan Cevapla
 8. areste Cevapla
 9. hacer mutlu Cevapla
 10. şevval Cevapla
 11. Anonim Cevapla
 12. Meltem Özgüven Cevapla
 13. buse Cevapla
 14. aaaaaaaaa Cevapla
 15. Esra Cevapla
 16. Beyzanur Cevapla
 17. yeliz Cevapla
 18. sadriye Cevapla
 19. sd Cevapla
 20. sbs Cevapla
 21. isim gerekmez Cevapla
 22. one dırection Cevapla
 23. gizem Cevapla
 24. akıllı kız Cevapla
 25. akıllı kız Cevapla
 26. Sefa Abay Cevapla
 27. efsun irem Cevapla
 28. john cena Cevapla
 29. feyza Cevapla
 30. adge Cevapla
 31. hana Cevapla
 32. D-H Cevapla
 33. gülsüm Cevapla
 34. ada Cevapla
 35. reymisterio Cevapla
 36. yusuf Cevapla
 37. nihal Cevapla
 38. can Cevapla
 39. ismo Cevapla
  • rüveyda Cevapla
 40. ismo Cevapla
 41. kahraman Cevapla
 42. derya Cevapla
  • buse Cevapla
  • buse Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.