Menu

Avrupa’nın en güzel şatoları

avrupanın en güzel şatoları

Ortaçağ ve Rönesans döneminin en güzel örneklerinin sergilendiği şatolar, konuşlandırıldıkları yerler itibariyle de herkes tarafından ilgi çekici bulunmaktadır. İşte, Avrupa’nın en güzel şatolarından bazıları;

Alcazar of Segovia

Segovia şatosu – İspanya: Segovia şehrinde bulunan bu şato, İspanyolların en gözde olan şatolarından biridir. Yapının özelliklerinden dolayı şato, kale ve saray olarak adlandırmak mümkün.

Neuschwanstein Şatosu

Neuschwanstein Şatosu – Almanya: 19. Yüzyılda II. Ludwig tarafından yaptırılmıştır. Doğal yeşilliğin içinde muhteşem bir görünüme sahiptir.

scone sarayı

Scone şatosu – İskoçya: Perth şehri yakınında bulunan şato, 1808 yılında yapılmıştır. Gotik mimari tarzının klasik bir örneğidir. Duvarlarında kırmızı kumtaşları kullanılmıştır.

Moritzburg kalesi

Moritzburg şatosu – Almanya: 1542’de inşa edilmiş olan şato Moritzburg Dresden şehrindedir. Göl kenarında doğa ile iç içe olan şato görülmeye değer.

Almourol kalesi

Almourol şatosu – Portekiz: Şato, Tagus nehrinin ortasında kayalık bir adaya inşa edilmiştir. İnşa edildiği tarihin 1129 yılı olduğu kesinleşmiştir.

leeds şatosu

Leeds şatosu – İngiltere: Bin yıldan daha eski bir geçmişi olan şato 500 dönümlük bir araziyi kaplamaktadır.  Dünyanın en güzel şatosu olduğu belirtilmektedir. Bulunduğu ada, 100’den fazla soyu tehlikede olan kuş türüne ev sahipliği de yapmaktadır.

Peles Şatosu

Peles Şatosu – Romanya: 1873’de yapımına başlanan şato 1883’te tamamlanmıştır. Dünyanın ve Avrupa’nın en güzel şatolarından biri olduğu belirtilmektedir. Kraliyet ailesinin yazlık evi olarak kullanılmıştır.

Chambord şatosu

Chambord şatosu – Fransa: Loire vadisindeki şato, Fransa kralı François için av evi olarak inşa edilmiştir ve çok büyük bir şatodur.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.