Avrupa’nın en değerli anıtları
Menu

Avrupa’nın en değerli anıtları

dünyanın en pahalı anıtları

Avrupa, kültürel çeşitliliği, kusursuz gıda zenginlikleri, zarif yapıları ve tarihi anıtları ile biliniyor. Sıralayacağımız anıtsal yapılar yüzyıllar boyu birçok doğal afetlere maruz kalmış, ancak hala varlığını sürdüren en önemli tarihi yapılardır. Aynı zamanda en değerli anıtlar olarak öne çıkmaktadırlar. İşte, paha biçilemeyen ve Avrupa’nın en değerli anıtları;

ayasofya istanbul

Ayasofya, İstanbul: Paha biçilemez

Ayasofya, 2011 yılında dünyanın yedi modern harikasından biri olarak listeye dahil edildi. 537 yılında Doğu Ortodoks Katedrali olarak Konstantinopolis’de ( İstanbul ) inşa edildi. 1453 İstanbul’un fethine kadar kilise olarak kaldı ve bu tarihten sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye çevrildi. Birçok deprem ve doğal afet geçirse de yapı itibariyle ana unsurlarını korumaktadır. 1934 yılında çıkarılan bir kanun ile müzeye çevrilmiştir.

parthenon atina

Parthenon, Atina: belli değil

Parthenon, Yunanistan’ın başkenti Atina’da bulunan Acropolis antik kalıntılarının en ünlü olanıdır. M.Ö. 437-438 yıllarında yapılan Parthenon, 2007 yılında Avrupa Anıtlar Kültürel Miras Listesine alındı. Parthenon’un değeri kamuya açıklanmasa da, onun etkisi sadece tarihsel değil kültürel ve batı mimari medeniyeti bakımından da önemlidir.

pisa kulesi italya

Pisa Kulesi: açıklanmıyor

İtalya’daki Pisa kulesi 1173-1372 yılları arasında 199 yıllık bir süreçte üç aşamada inşa edilmiştir. Belli ki inşaat başladığında temelinden eğik başlamıştı. Yılda bir milyon turisti kendisine çeken Pisa kulesi İtalya’nın önemli ve değerli bir anıtıdır.

eyfel kulesi paris

Eyfel Kulesi, Paris: 344 Milyar $

Champs de Mars’da bulunan Eyfel kulesi, Gustave Eiffel tarafından tasarlanmış ve 1889 yılında tamamlanmıştır. Hala dimdik ayakta olan Eyfel Kulesi dünyanın en çok ziyaret edilen ücretli anıtıdır. Hesaplanan değeri ise yaklaşık 344 milyar dolar civarındadır.

colosseum roma

Colosseum: 114 Milyar $

Dünyanın en büyük amfi tiyatrosu olan Colosseum, 50-80 bin arasında kapasiteye sahip Roma ikonik sembolüdür. Roma’nın merkezinde yer alan Colosseum Flavius Hanedanına atıfla Flavius Amfi tiyatro olarak adlandırılmaktadır. Roma’nın önemli tarihi anıtlarından biri olan Colosseum’un tahmini değeri ise 114 milyar dolardır.

sagrada familia katedrali barcelona

Sagrada Familia Katedrali, Barselona: 112 Milyar $

Katalan mimar Antoni Gaudi tarafından tasarlanan Sagrada Familia Katedrali, İspanya’nın Barselona kentinde yer alan Katolik Roma kilisesidir. 1882 yılında yapılmaya başlanan katedralin mimarı ne yazık ki tamamlandığını görememiştir. Katedralin eksik kalan bölümlerinin tümüyle bitirilme tarihi Gaudi’nin 100. Yıldönümü olan 2026 yılı olarak belirlenmiştir.