Menu

Atom nedir atomun keşfi atomu ilk keşfeden kimdir

Eski Yunanlılar,bütün maddelerin atomlardan oluştuğuna inanırlardı. Gerçekte, Yunanca asıllı “atom” kelimesi “bölünemez” anlamına geliyordu. Yunanlılara göre, herhangi bir madde ne kadar bölünürse bölünsün (NOT:burada, bölünmekle “parçalanmak”,daha ufak parçalara ayrışmak kastedilmektedir), sonunda hiç bölünemeyecek bir zerresi ortaya çıkacaktı.Bu en ufak ve daha öteye bölünemez zerre de “atom”du.

Yunanlıların bu inancına rağmen, atomu onların keşfettiğini söyleyemeyiz. Her şeyden önce, Yunanlıların bu konudaki inancı bilimsel olmaktan uzaktı. Bilimsel deney ve gözlemlere dayanmıyor,onlarla desteklenmiyordu.

Bildiğimiz anlamda atom,bilimsel gözlemler, kuramlar sonucu öğrenilmiştir. 19. yüzyılın başlangıcına kadar, maddenin ve cevherinin (özünün)yapısı hakkında sadece filozofların öğretileri vardı. Sonra John Dalton adında bir İngiliz kimyacı ve matematikçi,ilk kez bilimsel atom kuramından (teorisinden) söz etti. Yıl 1803 de

John Dalton dikkatli bir deneyciydi.Çeşitli gazlardan aldığı örnekleri tarttı ve ağırlıklarının farklı olduğunu gördü. Gazların da, katı cisimler ve sıvılar gibi inanılmaz küçüklükte zerreciklerden oluştuğunu keşfetti. Bu küçük zerrecikleri “atom” diye adlandırdı. Dalton değişik elemanların atomlarının değişik özelliklerde ve farklı ağırlıklara sahip olduğunu açıkladığı zaman, atomla ilgili açıklama ve çalışmalar bilimsel bir nitelik kazanmış sayılırdı.

Buna rağmen,bir atomun tam anlamıyla ne olduğu ve fonksiyonları hâlâ gereğince açıklanmamıştı. Hemen hemen yüz yıl sonra,Ernest Rutherford adındaki başka bir İngiliz,güneş sistemine benzer, onunla kıyaslanabilecek bir tanımlama yaptı. Merkezde pozitif elektrik yüklü bir çekirdek (nükleus) ve bunun çevresinde yer almış olan negatif elektrik yüklü elektronlara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bugün,bilim adamları atomun elektronlar,protonlar,nötronlar,positronlar,nötrinonlar,mesonlar ve hiperonlardan meydana geldiğine inanmaktadırlar. Gerçekte, atomun göbeğinde 20 den fazla ayrı zerrecik bulmuşlardır. Gene de,atomun her şeyi izah edebilecek,buna yardımcı olacak bir tek tam resminin bulunmadığını özellikle belirtelim.

Son 50 Yorum
 1. nezrin Cevapla
 2. melisa Cevapla
 3. amma Cevapla
 4. gulten Cevapla
 5. ceren Cevapla
 6. Anonim Cevapla
 7. Nezrin Cevapla
 8. Anonim Cevapla
 9. eli Cevapla
 10. nerkooooo Cevapla
 11. sure Cevapla
 12. babek Cevapla
 13. deli Cevapla
 14. TUTTİ Cevapla
 15. melis Cevapla
 16. Damla Bektaş Cevapla
 17. Abuzer Fırat Yigit Cevapla
 18. Özlem Aktaş Cevapla
 19. simay tekin Cevapla
 20. Ali Osman Erkekk Cevapla
 21. efe Cevapla
 22. Efe Yıldırım Cevapla
 23. Beste Işıldak Cevapla
 24. candy Cevapla
 25. cassidy Cevapla
 26. cassidy Cevapla
 27. melisa Cevapla
  • eser Cevapla
 28. arif Cevapla
 29. musa Cevapla
 30. musa Cevapla
 31. kamilhan Cevapla
 32. sultan Cevapla
 33. irem Cevapla
 34. neslihan Cevapla
 35. yağmur Cevapla

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.