Menu

Atom nedir atomun keşfi atomu ilk keşfeden kimdir

Eski Yunanlılar,bütün maddelerin atomlardan oluştuğuna inanırlardı. Gerçekte, Yunanca asıllı “atom” kelimesi “bölünemez” anlamına geliyordu. Yunanlılara göre, herhangi bir madde ne kadar bölünürse bölünsün (NOT:burada, bölünmekle “parçalanmak”,daha ufak parçalara ayrışmak kastedilmektedir), sonunda hiç bölünemeyecek bir zerresi ortaya çıkacaktı.Bu en ufak ve daha öteye bölünemez zerre de “atom”du.

Yunanlıların bu inancına rağmen, atomu onların keşfettiğini söyleyemeyiz. Her şeyden önce, Yunanlıların bu konudaki inancı bilimsel olmaktan uzaktı. Bilimsel deney ve gözlemlere dayanmıyor,onlarla desteklenmiyordu.

Bildiğimiz anlamda atom,bilimsel gözlemler, kuramlar sonucu öğrenilmiştir. 19. yüzyılın başlangıcına kadar, maddenin ve cevherinin (özünün)yapısı hakkında sadece filozofların öğretileri vardı. Sonra John Dalton adında bir İngiliz kimyacı ve matematikçi,ilk kez bilimsel atom kuramından (teorisinden) söz etti. Yıl 1803 de

John Dalton dikkatli bir deneyciydi.Çeşitli gazlardan aldığı örnekleri tarttı ve ağırlıklarının farklı olduğunu gördü. Gazların da, katı cisimler ve sıvılar gibi inanılmaz küçüklükte zerreciklerden oluştuğunu keşfetti. Bu küçük zerrecikleri “atom” diye adlandırdı. Dalton değişik elemanların atomlarının değişik özelliklerde ve farklı ağırlıklara sahip olduğunu açıkladığı zaman, atomla ilgili açıklama ve çalışmalar bilimsel bir nitelik kazanmış sayılırdı.

Buna rağmen,bir atomun tam anlamıyla ne olduğu ve fonksiyonları hâlâ gereğince açıklanmamıştı. Hemen hemen yüz yıl sonra,Ernest Rutherford adındaki başka bir İngiliz,güneş sistemine benzer, onunla kıyaslanabilecek bir tanımlama yaptı. Merkezde pozitif elektrik yüklü bir çekirdek (nükleus) ve bunun çevresinde yer almış olan negatif elektrik yüklü elektronlara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bugün,bilim adamları atomun elektronlar,protonlar,nötronlar,positronlar,nötrinonlar,mesonlar ve hiperonlardan meydana geldiğine inanmaktadırlar. Gerçekte, atomun göbeğinde 20 den fazla ayrı zerrecik bulmuşlardır. Gene de,atomun her şeyi izah edebilecek,buna yardımcı olacak bir tek tam resminin bulunmadığını özellikle belirtelim.
36 Comments
 1. melisa Cevapla
 2. amma Cevapla
 3. gulten Cevapla
 4. ceren Cevapla
 5. Anonim Cevapla
 6. Nezrin Cevapla
 7. Anonim Cevapla
 8. eli Cevapla
 9. nerkooooo Cevapla
 10. sure Cevapla
 11. babek Cevapla
 12. deli Cevapla
 13. TUTTİ Cevapla
 14. melis Cevapla
 15. Damla Bektaş Cevapla
 16. Abuzer Fırat Yigit Cevapla
 17. Özlem Aktaş Cevapla
 18. simay tekin Cevapla
 19. Ali Osman Erkekk Cevapla
 20. efe Cevapla
 21. Efe Yıldırım Cevapla
 22. Beste Işıldak Cevapla
 23. candy Cevapla
 24. cassidy Cevapla
 25. cassidy Cevapla
 26. melisa Cevapla
  • eser Cevapla
 27. arif Cevapla
 28. musa Cevapla
 29. musa Cevapla
 30. kamilhan Cevapla
 31. sultan Cevapla
 32. irem Cevapla
 33. neslihan Cevapla
 34. yağmur Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.