Menu

Atletizm sporu

Atletizm bir pist ya da arazi, alanda yapılan koşma, yürüme, atlama ve atma güç ve yeteneklerini içeren bir spor dalıdır. Çok eski zamanlardan hatta antik çağlardan günümüze kadar gelmiş bir spordur. Dünyada en çok ilgi çeken, seyretmesi en keyifli spor türlerindendir.

Atletizm’in tarihi

Tarihte ilk atletizm yarışmaları Mısır’da başlamış, daha sonra ilk olimpiyatlarda Yunanistan’da yapılmıştır. O dönemde, kadınların bu yarışmalara katılmasına izin verilmemiş ve Yunanistan’ın soylu aile ve askerleri arasında yapılmıştır. Daha sonraları, yarışmalarda atletizmin pek çok dalı yapılmıştır.

Atletizm sporu türleri

Atletizm, fiziksel güç ve sınırları zorlamak ile yapılan bir spordur. Pist ve alan atletizmi olarak ikiye ayrılır. Pist atletizmi, koşu, yürüyüş ve alan yarışları olarak üç ana dalda yapılır. Koşu dalında yapılan yarışmalarda kısa mesafe, orta ve uzun mesafe yarışları yapılır. Kısa mesafe yarışları, 400 metreye kadar olan yarışlardır. 100, 200 metre de koşular da vardır. Orta mesafe koşuları, 800-1.500 metre yarışlarını kapsar. Teknik olarak hız koşusu sayılmazlar, fakat iyi taktik gerektiren yarışlardır. Uzun mesafe koşularında pistte 3.000, 5.000 ve 10.000 metre yarışları vardır. Bunlardan başka 4×100 ve 4×400 metre bayrak yarışları, 10’dan fazla engelin olduğu koşular vardır. Yüksek atlamada, köprü tekniği ile atlet çıtayı sırtüstü geçmeye çalışır. Sırıkla atlamada, atlet sırığı tutarak çıtaya doğru koşar sırığı çıtanın önünde olan bölgesine yerleştirip, kendini sırığın üstünden diğer tarafa geçirir. Bundan başka 3 adım atlama, gülle atma yarışmaları yapılmaktadır. Dekatlonda erkekler, pentatlonda kadınlar yarışırlar. Erkekler dekatlonda 10 ayrı yarışa katılırlar. İlk gün 100 metre, uzun atlama, gülle atma, yüksek atlama, 400 metre, ikinci gün 110 metre engelli, disk atma, sırıkla atlama, cirit atma ve 1.500 metre yarışları yapılır. Kadınlar ise, birinci gün 100 metre engelli, gülle atma, yüksek atlama ve 200 metre, ikinci gün uzun atlama, cirit atma ve 800 metre yarışları yapılır.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.