Ateşte yürüyüş
Menu

Ateşte yürüyüş

ateş baş

Ateş üstünde yürüyen fakat yanmayan insanları hiç düşündünüz mü? Veya böyle bir deneyim yaşamayı düşünür müsünüz?  İnsanlar, kızıl korlar üstünde yürüyerek ayaklarında hiçbir yanma olmadan ilerlerler. İşte bilim adamlarının bu konuda ki açıklaması ;

ateş1

Üzerinde yürümek için büyük bir ateş hazırlanması için bol miktarda odun kor haline gelinceye kadar yakılır. Ateşin ortasında ki sıcaklık, 450 dereceye kadar ulaşır. 430 derecede bir et parçası çok iyi şekilde pişer. Bu sıcaklıkta bir ateş, yanında bulunan herkesi terletir. Bir kişi ayakkabı ve çoraplarını çıkararak, çıplak ayakları ile korun üstünde yürür ve karşı tarafa geçtiğinde ayaklarında hiçbir şey hissetmediği gibi yanma da olmaz. Singapur, Malezya, Fiji ve Hindistan gibi ülkelerde ateş üzerinde yürüme , mistik ve dinsel bir tören olarak kabul edilir. Üstelik bazı kişisel eğitim seminerlerinde düşünceler ile bedeni kontrol edebileceğiniz anlatılır. Ateşte yürüme olayı çoğumuza mistik ve olağanüstü gelir. Peki, bu olay bilimsel olarak nasıl açıklanır? Nede olsa, bir yemeği 200 derecelik bir fırında pişirirseniz elinizi sürdüğünüzde deriniz yanar ve su toplar. Aslında ateşte yürümek, doğal bir olayın sadece şovudur.

ateş2

Elinizi 200 derecelik bir fırının içine sokarsanız ve yemek tabağına dokunursanız yanarsınız. Fakat, sıcaklığın yine 200 derece olduğu fırına sokar ve yalnız yemeğe dokunursanız eliniz yanmaz. Bunun açıklaması ise gayet basittir. Yemek ve hava, ısıyı az miktarda tutarlar ve iletmezler. Yemek ve hava ile uzun süre temasınız olmazsa elinize yanma için yeterince ısı geçmez. Metallerse çok kuvvetli ısı ileticileri ve tutucularıdır. Eğer fırında ki kalıba, tencereye dokunursanız eliniz hızla yanar ve harap olur.

ateş3

Sıcak bir korun üzerinde ki 400 derece üstünde ki küller ısıyı iyi tutmaz, iletmezler. Böylece katı olan kor ile ateşte yürüyen kişinin ayak tabanları arasında bir yalıtımlı tabaka oluştururlar.  Başarılı ve ayakların yanmadığı bir ateş yürüyüşü için, her adımdan önce sadece 1 sn. kadar ateş ile temasta bulunmaktır. Yani 7sn. içinde tüm alanı yürümektir. Eğer çok yavaş yürüseniz mutlaka ayaklarınız yanacaktır.
3 Comments
  1. Vural Cevapla
  2. Mesut Cevapla
  3. Vahide Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.