At kestanesi faydaları
Menu

At kestanesi faydaları

Kış aylarında, sokaklarda ağaçlardan sallanan at kestaneleri, eski zamanlarda şans getirsin diye çantalarda taşınırken, bu gün kozmetik dahil pek çok konuda mucize şeklinde kullanılıyor.  Bu gün pek çok kırışık giderici kremde, at kestanesi ana madde olmuştur. Ciltte bulunan gözenekler kapanırken, kırmızı gözüken kılcal damarlar kapanıyor. At kestanesi, damar daraltıcıdır.

At kestanesinin faydaları nelerdir?

Romatizma kaynaklı ağrılar, kas ağrıları, saç dökülmesi, güneş lekeleri, damar ağrıları ve göğüs sarkıklıkları, hemoroit tedavisi, varis gelişimi, gevşemiş boyun derisinin toplanmasında etkilidir.  Bu meyvenin damar daraltıcı etkisi vardır. Bu nedenle, botoks etkisi yaratan sıkılaştırıcı kremlerin ana maddesidir. Varislerde ağrının geçmesi, dolaşımın düzenlenmesi, kılcal damarlarda kanamaları durdurması özelliği vardır. Vücutta bulunan çatlaklarda, düzenli kullanıldığında görünüm düzelecektir. At kestanesinden losyon oluşturmak için, 5 adet at kestanesini rendeleyin, 2 atkestanesi yaprağı ile 2 su bardağı suda kaynatın. 20 dakika kadar demlendirin, soğutun ve süzün. Hazırlanan losyon, ağrıyan eklemlere ve çatlaklara kullanılabilir. Evinizde at kestanesi yağı yapmak için; sonbaharda olgunlaşan tohumlar rendelenir. Bir kavanozun 1/3’ü at kestanesi ile doldurulur, üstüne sızma zeytinyağı eklenir ve 45 gün güneş altında bekletilir. Göz kırışıklıkları, kılcal damar çatlakları, sarkan deri her akşam bu yağ ile ovulursa çok fayda görülecektir.

At kestanesinin dünyada kullanım yerleri nedir?

Almanya’da at kestanesi ekstresi, kronik venöz tedavisinde kullanılmaktadır.  Uzun süre ayakta durma veya yürüme sonucu, bacaklarda ağrı ve yanma ile kendini belli eder. At kestanesi, CVI semptomlarını gidermede plasebo’dan daha başarılıdır.
One Response
  1. serpil kKDN Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.