Asya’nın en büyük heykelleri
Menu

Asya’nın en büyük heykelleri

heykel

Asya ülkelerinde en fazla budizim, şintoizim gibi dinler çok yaygındır. Bu nedenle yapılan tapınaklarda dünyanın en büyük heykelleri yapılır. Bu görünüm açısından etkileyici olan ve çoğu yerde som altından yapılan heykelleri sizinle paylaşmak istedik. İşte, Asya’nın en büyük heykelleri ;

guan yin heykeli

Guan Yin Heykeli, Hainan Adası, Çin ;

Tam altı yılda tamamlanan ve 4 milyar dolara mal olan heykel, Çinîn Huan eyaletinde Hainan adasında bulunmaktadır. Güney Çin denizinin çevrili olduğu heykelin Bronz olması ve 326 metre yüksekliğinde olması onu ayrıca mükemmel yapmaktadır.

sendai

Sendai Daikannon, Japonya ;

Japonya Miyagi eyaletinde bulunan heykel, 330 metre yüksekliktedir. 1991 yılında açılmıştır. Bir avucunda mücevher, diğer avucunda su bulunan heykel, aynı zamanda keskin dişlere sahiptir. Ayrıca heykelin altında bulunan 33 küçük heykel daha vardır. Bu heykeller, Çin astrolojisinin 12 sembolü bulunur. Ayrıca insanların kötü ve iyi yönleri sembolize edilir.  Asansör ile üst tarafa çıkılır. Üst dua terasında pasifik okyanusunun muhteşem manzarası bulunur.

yan heykeli

İmparator Yan ve Huang Heykeli, Çin ;

Çin’de Zhengzhou Henan eyaletinde bulunan heykel, 2007 yılında tamamlanmıştır. Yaklaşık 20 yıl yapılması sürmüştür. Üzerinde yaklaşık 500 civarı ışık vardır bu nedenle özellikle akşamları gündüz ışığı altındaymış gibi durur. 348 metre yüksekliğinde olan heykeller Çin tarihinin ve kültürünün en önemli parçası kabul edilir.

ushiku heykeli

Ushiku Daibutsu heykeli , Japonya ;

Ushiku heykeli, Japonya Ibaraki eyaletinde bulunur. 360 metrelik bir bronz heykeldir. 1993 yılında inşa edilmiştir. Buda’nın hayat ve ışık kaynağı olduğunu temsil eden heykel, 10 metrelik lotus tahtına, 33 metrelik kaide üzerine yerleşmiştir. 4 bin ton ağırlığında olduğu bilinmektedir. Etrafında olan Koi gölü ve çiçeklerle dünyanın en güzel manzarasına sahiptir.

laykyun heykeli

Laykyun Setkyar Heykeli, Myanmar, Burma ;

Burma’da bulunan heykel, 2008 yılında açılmıştır. 381 metre yükseklikte ve 44 metrelik bir lotus tahtına sahiptir. Böylece heykel, 427 metre yüksekliğe ulaşmaktadır. Buda’nın bu heykeli 12 yılda inşa edilmiştir.

bahar tapınağı

Bahar Tapınağı Buda heykeli, Henan, Çin ;

82 metrelik kaide üstünde, 66 metrelik lotus tahtı ile 502 metre yüksekliktedir. Buda’nın dünyada olan en yüksek heykelidir. 55 milyar dolara mal olmuştur. Ayaklarında lotus çiçekleri ve 365 basamağı vardır. Çevresinde yoğun bir orman vardır. Burada bulunan tapınakta, 116 ton ağırlığında iyi şans getiren bir çan da vardır.