Astım hakkında yanlış bilinenler
Menu

Astım hakkında yanlış bilinenler

astım baş

Astım kronik bir metabolik rahatsızlıktır. Genelde zor nefes alma, göğüste sıkışma ile kendini belli eder. Astım teşhisiniz koyulduysa düzenli bir hayat ve düzenli, ilaç tedavisi uygulamanız gerekmektedir. Peki, astım hastalığı ile ilgili doğru bildiğiniz yanlışlar nelerdir?

astım1

Astım hastası spor yapmamalıdır.

Kontrol altına alınan astım spor yapmakta herhangi bir sıkıntı yaratmaz. Özetle düzenli ilaçlarını kullanan astım hastaları spor yapabilir. Fakat yaptığınız sporun tetiklemesi ile astım krizine girebilen hastalar doktor onayı almalıdır. Örn. Yüzme sporu yapan kişiler havuzda bulunan klor ile tetiklenebilir.

Hamileler hamilelik süresince astım ilacı kullanmamalıdır.

Astım ilaçları bebeğe hiçbir zarar vermez. Astım hastası olan bir anne adayı, ilaçlarını kullanmazsa astım krizine girerek bebeğin solunumunda kesiklikler yaratabilir. Bu çok daha ciddi sorunlar yaratacaktır.

astım2

Astım ilaçları akciğerlerde tembellik yapar ve zarar verir.

Astım ilaçları herhangi bir bağımlılık yaratmaz. Akciğerlere hasar da vermez. Bu ilaçlar bir ömür boyu kullanılabildiğinden ona göre üretilmişlerdir. İlaçların kullanımı ve süresi hekim kontrolünde olmalıdır.

Astım aşısı vardır.

Astım aşısı diye bir şey yoktur. Alerjiler için yapılan aşılar vardır. Alerji, astıma göre daha hafif seyredilebilir. Aşı uygulaması yapılabilir fakat buna doktor karar vermelidir. Alerjik astım hastalığında aşı tedavisi bazen uygulanır.

astım4

Astım hastası iseniz bunları yapmayın

Sigara ve alkol kullanmayın.

Hava kirliliğinden uzak durun. Mümkünse daha kırsal alanlarda yaşamayı tercih edin.

Alerjiniz olan şeylerden uzak durun. Güçlü aromalı kokular, parfümlü sabun ve kimyasallar ve şampuanlardan uzak durun.

Yatak odanızda ve evinizde toz tutan halılar, tüylü koltuklar, minder ve yastıkları kaldırın. Çarşaflarınızı ve havluları sık sık yıkayın.

Evinizi havalandırın ve astım ilaçlarınızı doktor söylemeden kesmeyin.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.