Aspirinin kanser üzerindeki etkisi
Menu

Aspirinin kanser üzerindeki etkisi

aspirinin kanser üzerindeki etkisi

Aspirinin muhteşem bir ilaç olduğunu hepimiz biliyoruz. Kalp hastalıklarından, damarlara hatta sivilcelere bile iyi gelen bu ilaç hakkında her geçen gün yeni şeyler öğreniyoruz. Aspirin hakkında Danimarka’da yapılan bir araştırmaya göre, aspirin cilt kanseri riskini ciddi manada düşürüyor.

aspirinin faydaları

Danimarka’da, Aarhus üniversitesi, 1991-2009 yılları arasında yaklaşık 18 bin insanı araştırmaya aldı. Denekler, yaşları, cinsiyetleri ve reçeteli kullandıkları ilaçlara göre gruplandırıldı. Bir kısmına aspirin diğer kısmına antienflamatuvar ilaçlar verildi. Aspirin kullanan deneklerde, deri kanseri vakalarının ve riskinin yaklaşık %13 oranında azaldığı anlaşıldı.

kanser hücreleri

Araştırmaya devam eden uzmanlar, 7 yıl boyunca sürekli olarak aspirin kullananlarda deri kanseri riskinin %46 oranında düştüğünü fark ettiler. Fakat, ilacı uzun süre yüksek doz altında kullananlarda böbrek hasarı ve kanama riski artıyor. Bu nedenle uzmanlar, doktora gözükmeden ve doz ayarlaması yapılmadan bu ilacın kullanılmaması gerektiğini söylüyor.

Aspirin-Produktion bei Bayer Bitterfeld

Pek çok doktor, aspirinin cilt kanseri ile alakasını tam olarak ispatlayamıyor. Fakat, bu olayın umut verici olduğunu söylüyor. Ağrı kesici özelliği olan aspirin, deri kanseri dışında diğer kanser türlerinde özellikle meme ve prostat kanserinde de etkili oluyor. Aspirin, yemek borusu, mide ve kolon kanserinde riski azaltıyor.

kanser

Düzenli olarak aspirin kullananlarda, kullanmayanlara göre meme kanseri riski, %40 oranında artıyor. Aspirin kullananlarda, bağırsak kanseri %40, akciğer kanseri %60 oranında düşüyor. Amerika’da  12 bin kişi üstünde yapılan araştırmalarda aspirin kanserden ölüm riskini %20 düşürüyor. . İlginç olan yanı, uzmanlar aspirin hakkında araştırmalar yapmaya halen devam ediyor. Belki de ilerleyen dönemde çok daha farklı etkileri ortaya çıkacaktır.