Aşk bağımlılığı nedir
Menu

Aşk bağımlılığı nedir

aşk baş

Son yıllarda yaşanan aşık olduğu kişi uğruna kendini kaybeden, hayatını ona adayan ve uyum sorunu yaşayan pek çok insan var. Uzmanlar bu tarz aşklar yaşayanlara aşk bağımlısı diyor. Aslında tedavi edilmesi gereken bir durum olan aşk bağımlılığı kişiye ve yanında kine zarar verecek boyutlara ulaşabiliyor.

aşk1

Hem erkek hem de kadın aşk bağımlılığı yaşayabiliyor. Normal aşklardan farklı olarak, aşk bağımlıları bir süre sonra hayatlarında iş, sosyal hayat dahil hiçbir şey bırakmıyor. Üstelik hayatını idam ettiremez hale bile gelebiliyor.

Çevresi ile uyumsuz hale geliyor ve bağımlılık nedeni ile kendi kişiliğini yok sayıyor ve normal insanlardan çok farklı bir hale geliyor. Normalde yaşanan tüm aşklarda kişi hoşlanma, aşık olma ve sevme evrelerini geçirirken, aşk bağımlığı direk bağlanıyor ve hayatının çatısına o kişiyi yerleştiriyor. Sadece onun için yaşıyor ve sadece onu düşünüyor.

aşk2

Normal yaşanan aşklardan farklı olarak, günlük yaşam sekteye uğruyor ve aşk bağımlıları işlerini bile yapamaz, sorumluluklarını aksatır hale geliyor. Yalnızlaşma ve hayal kırıklıklarını sürekli yaşıyor ve depresyon başlıyor. Normal bir aşkta siz ve sevdiğiniz kişi varken, aşk bağımlılığında sadece sevdiği kişi vardır.

Genelde psikologlar, ayrılık kaygısı taşıyan ve bağlanma sorunları olan kişilerde bu durumun çok fazla göründüğünü söylüyorlar. Kaygı bozuklukları, depresyon ve yalnız kalamama sorunları olanlar sıklıkla aşka bağımlı olabiliyor. Psikologlar aşkla tutkulu olunan kişinin yüzünü bana anlat dediğinde bu kişiler anlatamamakta fakat onun uğruna geceler boyu uykusuz kaldıklarını söylemekteler.

aşk4

Uzmanlar bu durumun narsistik bir durum olduğunu belirtiyorlar. Bu tarz aşk bağımlılığında karşısında aşık olduğu kişiyi kendileri için yaratan ve aslında beyninde, düşüncelerinde yücelten bu kişiler aslında ben, ben diyen kişiler. Bu durum erkek ve kadında farklı şekillerde ortaya çıkıyor. Erkeklerde kıskançlık krizleri ve kavgalar, kadınlarda ise ben sensiz yaşayamam şeklinde oluyor.

Uzmanlar bu tarz durumların kesinlikle tedavi edilmesi gerekliliğini önemle vurguluyor. İntihar, cinayet hatta dövme ile sonuçlanan pek çok vakaa var. Üstelik, kadınları tedavi etmek çok daha kolay. Çünkü erkekler durumlarını kabul etmekte çok zorlanıyorlar.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.