Menu

Aşırı terleme ve tedavisi

terlşeme baş

Vücudun herhangi bir bölgesinin günlük yaşamı rahatsız edecek şekilde terlemesine aşırı terleme deniliyor. Bu tarz terleme, kişiyi sosyal yaşamdan uzaklaştırır. Genelde sıcak havalar ve terleme, heyecan aşırı terlemeyi arttırır. Sinir sisteminin aşırı derece uyarılması ile, sürekli devam eden aşırı terleme vücudun diğer bölgelerini etkileyebilir.

aşırı terleme1

Duygusal uyarımlar veya özel hayatta oluşan bazı çevresel faktörler terlemeyi hızlandırır. Özellikle elleri ve koltuk altı fazla terleyen insanlar utanırlar. El sıkışmak bile istemeyebilirler. Zamanla sosyal olarak yalnızlık, sürekli peçete taşımak gibi sorunlar başlar. Bu tarz insanların hemen bir hekime başvurarak tedavi olması gerekmektedir. Aşırı terleme şikayeti ergenlik çağında yapılmamaktadır. Çünkü zamanla duygusal ve hormonsal denge sağlandığından kendiliğinden tedavi oluşabilmektedir.

aşırı terleme2

Aşırı terleme tedavisi

Terleme tedavisi iki türlü yapılır. Cerrahi operasyonlarda sinir sisteminin terlemeye yol açan fonksiyonu bozulur. Sinir ezilerek ya da çıkarılarak terlemenin önüne geçilir. Bu uygulamaya ETS tedavisi denilir. Özellikle el ve koltuk altı tedavisinde cerrahi operasyon ile %95 oranında başarı sağlanmaktadır. Bu tarz operasyonlar anestezi altında uygulanır. Hasta ertesi gün taburcu edilir. Yaklaşık 30 dakika kadar işlem sürer. Cerrahi operasyon dışında, hastaya belirli ilaçlar verilerek sinir sisteminin uyarılmasına engel olunmaya çalışılır.

aşırı terleme3

Son yıllarda yüz bölgesi ve koltuk altı hatta ayaklarda uygulanan botoks yöntemi ile terlemenin yaklaşık 3-6 aya arası durdurulması işlemi de yapılmaktadır. Bu bölgelerde ki ter bezlerinin geçici süre etkisizleştirilmesi ile yapılan botoks uygulaması en fazla kullanılan yöntemler arasındadır. Geçici olsa da hastayı 6 aya varan rahatlık yaratmaktadır.

terleme4

Genelde aşırı terleyen insanlara duygusal tepkilerden uzak durmak, stresli ortamlara girilmemesi ve teri emen pamuklu kıyafetler giymesi önerilir. Bazı hastalara verilen antidepresan hapları da terlemeyi azaltabiliyor. Bu nedenle bir hekime başvurmak ve tedaviye başlamak çok önemlidir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.