Aşı ile korunabileceğimiz hastalıklar
Menu

Aşı ile korunabileceğimiz hastalıklar

aşı uygulaması

Aşı ile korunabileceğimiz hastalıklar

Enfeksiyon yoluyla bulaşan hastalıklar, halk arasında geniş bir kitleyi etkileme imkanına sahiptirler. Sonuçları ağır bilançolara yol açan enfeksiyon hastalıkları büyük sağlık yıkımlarına neden olabilmektedir. Bu tür hastalıkların bulaşma ve yayılma biçimleri enfeksiyonun taşıdığı hastalık türüne göre değişiklik göstermektedir. Bir arada yaşayan toplumlarda mevcut sosyal hayatın içinde kolaylıkla ilerleyebilmekte ve kendisine yol bulabilmektedir. Aşı uygulaması yapılmadığı taktirde baş gösteren hastalığın yayılma ve görülme oranı yükselmekte, belki de kontrolden çıkabilmektedir.

Aşılama uygulamaları

Yapılacak geniş çaplı aşılama uygulamaları hastalığın yayılmasını engelleyebilir ve ortadan kalkmasını sağlayabilir. Fakat hastalık ajanı tamamen ortadan kalkmadıkça, tekrardan geri dönme riski her zaman mevcuttur. Dünya genelinde her sene 12 milyon çocuk hayatını yitirmekte ve bunların 3 milyonu henüz 1 haftalık bile olmadan ölmektedir. Ölen çocuklardan en az 2 milyonu mevcut aşılama sistemiyle önlenebilecek hastalıklardan yaşamlarını kaybetmektedir. Ölen çocukların yüzde 20’lik kısmı tetanoz, boğmaca, difteri, kızamık, çocuk felci ve verem gibi hastalıklara karşı doğdukları ilk yıl içinde aşılanmadıklarından dolayı hayatlarını kaybetmektedirler. Aşılama uygulamalarını çoğaltmak, yeni ve etkili aşılar geliştirerek en dönemlerde aşıların uygulanması için çalışmalar büyük bir hızla devam etmektedir. 1990 yılından sonra her sene doğan 130 milyon çocuğun yüzde 80’i ilk yılında aşılanmaya başlamıştır. Bu sayede her sene yaklaşık 3 milyon çocuk ölümden kurtulmakta, en az 750 bin çocuk sakat kalmaktan, görme kaybı yaşamaktan ve zeka geriliğinden korunmaktadır.

Aşı ile yok edilen hastalıklar

Aşılama uygulamalarıyla, çiçek hastalığı 1980 yılında tün dünya genelinden kaybolduğu ve ortadan kalktığı açıklanmış ve çiçek aşısı uygulamasına son verilmiştir. Aşı ile dünya üzerinden kaldırılmaya çalışılan diğer bir hastalık da çocuk felcidir. Yapılan aşılama çalışmaları sayesinde, sadece 10 kadar ülkede görülür durumdadır. Bu da göstermektedir ki aşı, enfeksiyon hastalıkların önlenmesi konusunda en etkili ve geçerli yöntemdir. Aşı ile hastalıklara karşı kişinin korunması sağlanacağından, zamanla çevredeki veya toplumdaki kişilerde de görülme oranı azalmaya başlayacaktır.

Özellikle enfeksiyon hastalıkları dünya genelinde ölümlerin başlıca nedenidir. Bu hastalıkların tedavisinde kullanılan antibiyotikler, dünya genelinde kullanılmakta olan aşıların çocukluk dönemi hastalıklarının engellenmesindeki başarısı yadsınamaz. Çiçek hastalığı gibi bir hastalığın dünya üzerinden yok olması büyük bir başarı ve bu aşılama ile mümkün hale gelmiştir. Diğer bir enfeksiyon hastalığı olan polio hastalığı da neredeyse tamamen yok olma düzeyine gelmiştir. Enfeksiyon hastalıklarını yakından takip etmek gerekmektedir. Mesela hepatit B, Grip ve suçiçeği gibi enfeksiyon hastalıklarının ne şekilde bulaştığını ve nasıl korunmak gerektiğini bilmek öncelikli olmalıdır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.