Aşağılık kompleksi nedir
Menu

Aşağılık kompleksi nedir

aşağı baş

Aşağılık kompleksi çok küçük yaşlarda kendini göstermeye başlıyor. Kendini, diğer insanlardan daha küçük, yeteneksiz, çirkin ve kötü kabul etme durumudur. Bu durumu yaşayan insanların geçmişine baktığınızda, çocukluk döneminde sert ve kuralcı  , çocuğa değer vermeyen aile yapısında büyüdükleri görülür. İşte, tüm detayları ile aşağılık kompleksi ;

kompleks1

Aşağılık kompleksi nasıl anlaşılır ? Kendini diğer insanlardan daha kötü kabul eden bu kişiler, sürekli olarak başkaları ile kendilerini karşılaştırırlar. Sürekli olarak, kendilerini kanıtlama ihtiyacı içinde olmalarının yanı sıra, yalan söylemek de ikinci bir kaçış noktasıdır. Olmak istedikleri kişi, yaşam hakkında sanal hayaller kurup, yalan söyleyebilirler.

aşağılık2

Aşağılık kompleksi nasıl oluşur? Çocuklukta başlayan bu rahatsızlık, sen yapamazsın, sen beceremezsin, kafan aklın almaz şeklinde çocuğa sürekli olarak yapılan telkinler ile gelişir. Şu arkadaşın senden iyi, keşke o benim çocuğum olsa deyimleri ile de ilerler. Olumsuz yönlendirmeler ve sıkı, kuralcı aile yapısı ile karakter haline gelir. Okul hayatında başarısızlık ve yeteneklerin ön plana çıkamamasına neden olur. Fark edildiğinde, mutlaka bir psikolog desteği karakter yerleşmeden alınmalıdır.

aşağılık3

Aşağılık kompleksi nasıl tedavi edilir ? Öncelikle aşağılık kompleksiniz olduğunuzu kabul etmelisiniz. Kendi yeteneklerinizin farkına varmalı, mükemmeliyetçilikten uzaklaşması, her konuda başarılı olma şansının olduğunu anlamalıdır. Eğer, ilerleyen yaşlarda ise kesinlikle psikolojik destek alınmalıdır.

 
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.