Arpacık nedir
Menu

Arpacık nedir

arpacık baş

Arpacık mikrop yüzünden olan enfeksiyondur. Arpacığın oluşması için dışarıdan mikrop bulaşabileceği gibi, vücut içinde bulunan bakterilerin yarattığı enfeksiyonlar ile oluşur. Bağışıklık sistemi düşük olan insanlarda sıklıkla tekrarlanan bir hastalıktır.

arpacık1

Arpacık oluşumu ciddiye alınmalıdır. Bakteri iltihapları ile oluşan arpacıklar, ilerleyerek yayılabilir ve çok zorlu bir süreç yaşatabilir. Çeşitli damlalar, antibiyotikler arpacık tedavisinde kullanılır. Arpacık evreler halinde ilerler ve gelişir eğer başında tedavi başlarsa başka oluşumlar engellenir.

arpacık2

Arpacığın kendilinden geçmesini beklemek zararlıdır. Çünkü iltihap ve bakteri oluşumu göz kapağı içine yerleşebilir. Arpacık sadece göz enfeksiyonlarında değil, vücutta belirli dokulara zarar verebilir. Geçmeyen ve büyük arpacıklara cerrahi operasyon uygulanabilir. Buna rağmen arpacık kendini tekrar edebilir.

arpacık3

Gözlerde arpacık olmaması için, bağışıklık sisteminin güçlenmesi gerekmektedir. Havlular ortak kullanılmamalı, eller ile gözler çok ovuşturulmamalıdır.  Bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesi için bol sebze, meyve ağırlıklı beslenmek, spor yapmak gereklidir.

arpacık4
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.