Aromaterapi nedir
Menu

Aromaterapi nedir

abaş

Bitkilerde bulunan yağların ve kokuların kullanılması ile yapılan tedaviye aromaterapi denilmektedir. Çok eski zamanlardan günümüze kullanılan bu şifa yöntemine bir bakalım istedik. İşte, aromaterapi ;

a1

İlk olarak, Mısır uygarlığında kullanılmaya başlandığı bilinen aromaterapinin yaklaşık 5.000 yıllık bir geçmişi vardır. Daha sonraları Yunan uygarlığında tedavi ve güzellik amaçlı kullanılmıştır. Bitkilerin özlerinde bulunan uçucu veya sabit yağlar kullanılarak uygulanır. Bedeni güçlendirmek, var olan hastalıkları geriletmek ve koruyucu olmak amaçlı kullanılmaktadır.

a2

Aromaterapik yağlar, vücudumuzda oluşan fiziksel ve ruhsal problemlerde kullanılır. Aromaterapik yağlar,  yatıştırıcı, uyarıcı, kas gevşetici, ağrı giderici, nefes açıcı, sinir sistemi uyarıcı, uykusuzluk giderici, depresyona karşı etkili olarak özellikleri vardır.

a3

Bu yağlar kullanılırken, ortama sıkılabilir, masajla bedene yedirilebilir, banyo yaparken suya eklenebilir. Yaklaşık 250 ve üstü aromaterapik yağ vardır. Saf yağ olarak kullanılması gereken bu yağlar, bitkilerin kök, gövde ve çiçeklerinden elde edilir.

5

Bilinen en etkili aromaterapik yağlar ; Defne, gül, lavanta, tarçın, rezene ve okaliptüsdür.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.