Menu

Arkeoloji nedir

arke baş

Eski zamana ait olan bütün kalıntıları inceleyen ve tarihin o dönemlerini gün yüzüne çıkaran bilim dalına arkeoloji denilmektedir. eşyalar, sanat eserleri, kalıntılar arkeoloji dalının inceledikleridir. Böylece, o dönemlere ait olan bütün yaşam şekilleri ve tarih ortaya çıkmaktadır.

arkeoloji1

Arkeologlar çalışmalarında öncelikle keşif yaparlar. Eski buluntular ve araştırmalarla toprak altında olan noktalar tespit edilir ve toprak yüzeyi taranır. Bölgenin tüm tarihi dokusu araştırılır. Kazı yapılmaya başlanarak, toprak altında kalan eser, şehir ortaya çıkarılır. Bulunan eşyalar veya eserler incelenerek ne zaman ve kimler tarafından yapıldığı teknik incelemeye tutulur. Uzun yıllar toprak altında olan eserler hava ile buluşunca hemen bozulmasınlar diye kimyasal işlemlerden geçirilerek muhafaza altına alınır.

arkeoloji2

Özellikle Rönesans döneminde arkeoloji gelişmeye başlamıştır. Alman Winckelmann arkeolojinin babası sayılır. Alman arkeolog, eserlerin nasıl incelenmesi ve depolanması gerektiğine dair kuralları koyan kişidir. Böylece eserler, yapıldıkları çağa ve kullanım şekline göre araştırmalar başlamıştır.  Bu da bugünkü arkeolojinin temelidir.

arke3

19. yüzyılın sonu ile 20. yüzyılın başı arkeolojide devrim yıllarıdır. Hiyerogliflerin çözümlenmesi, çivi yazısının okunması eski mediyenetlerin şifrelerini çözmüştür. Bu dönemler içinde yapılan kazılarda Mısır, Mezopotamya ve Orta Asya medeniyetleri ortaya çıkarılmıştır. Kiliseler, tapınaklar, yazıtlar, saraylar bu dönemde ortaya çıkmıştır.

arke4

Yaklaşık olarak 1950’li yıllardan sonra Su altı arkeolojisi çalışmalarına başlanmıştır. Bu dönemde su altında kalmayı sağlayan dalgıç kıyafetleri bulunmuştur. Böylece sular altında kalan pek çok medeniyet ve gemi tarihin sayfalarına yazılabilmiştir.

One Response
  1. yns_131313@hotmail.com Cevapla

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.