Argan yağı faydaları
Menu

Argan yağı faydaları

Argan, Fas’ın güneyinde yetişen bir ağaçtır. Bu bölgede yaşayan insanlar, çok eski zamanlardan bu yana ağacın tohumlarından yağ çıkarır ve bu yağı yemeklerde, sağlık için kullanırlar. Argan yağı veya argan ağacı ülkemizde yetişmediğinden pek bilinmez fakat bu gün, tüm kozmetiklerde argan yağı kullanılmaktadır.

Argan ağacı nasıl yetişir?

Yaprakları ile zeytin ağacını anımsatan Argan ağacı, sadece Fas’ta yetişmektedir. Yaklaşık olarak boyu 10 metre olan ağaçların sarıldığı alan 15 metre kadardır. Yaklaşık 200 yıllık ömrü olan bu ağaçların, çiçekleri küçük sarı ve yeşildir. Argan yağının elde edildiği meyvesi ceviz, badem gibi sert kabukludur. Mayıs ayında meyveler olgunlaşır Haziran ve Temmuz aylarında toplanmaya başlar. Dikenli bir ağaç olduğundan meyvelerin toplanması zordur, fakat ağaç kurak bölgede yetiştiğinden kökler çok derinlere kadar yayılmıştır. Bu nedenle, erozyonu da önleyen bir ağaçtır.  Unesco tarafından koruma altına alınmış bir ağaç türüdür.

Argan yağı nasıl elde edilir?

Ağacın meyveleri toplanır ve sert kabuk kırılarak yumuşak meyve çıkarılır.  Çekirdekler kavruluyor ve değirmenlerde öğütülüyor. Öğütülen çekirdek içlerinden, kahverengi bir hamur çıkmış oluyor. Bu hamura su katılarak yoğrulur. Yoğurma işleminde yağ ortaya çıkmaya başlar.

Argan yağının faydaları nelerdir?

Çok az sayıda ve zahmetli üretildiğinden çok kıymetli bir yağdır. Argan yağı, içinde bulunan E vitamini sayesinde ciltte kuruma, çatlaklar ve dermatolojik rahatsızlıklarda cildi nemlendirir ve cilt hücrelerini yenilemeye yardımcı doğal bir yağdır. Saç, el ve ayak, yüz, cilt, tırnak ve vücudun çeşitli bölgeleri için geçerli doğal bir üründür. Akşamları yüzünüzü bol su ile yıkadıktan sonra, parmaklarınızla argan yağını yayın. Özellikle kırışıklıklarda çok etkili olduğunu göreceksiniz. Ellere masaj ile sürüldüğünde, tırnak kenarlarına ve ciltte yaşlılık etkilerini kaybettirmektedir. Avucunuza dökeceğiniz birkaç damla argan yağı ile saç diplerinize masaj yapın.  Saçlarınızı bir havlu ile kapatın ve yaklaşık 1 saat bekletin.  Ilık su ve şampuanla yıkayın. Saçların daha parlak, canlı ve kırık oluşumunun azaldığını fark edeceksiniz.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.