Araç bilgisayar sistemi nedir, nasıl çalışır
Menu

Araç bilgisayar sistemi nedir, nasıl çalışır

araç bilgisayar sistemi

Araç bilgisayar sistemi nedir, nasıl çalışır

Teknolojinin gelişmesi ile otomobillerde bilgisayar sistemi de yaygın bir şekilde kullanılmaya başlandı. Araçların genel işletimi, güvenliği, performansı, problem analizi, ekonomi ve diğer birçok konuda sürücüye yardımcı olan bilgisayar kontrollü sistemler, her geçen gün daha da gelişmektedir. Ana başlıkları ile araç bilgisayar sistemlerinin genel yapısını incelemek gerekirse;

ECU ( Engine Control Unit ) – Motor Kontrol Ünitesi

Çevre ile ilgili uluslar arası anlaşmalar sonucu emisyon ile ilgili yasalar yürürlüğe girmiş, buna uygun olarak da katalitik konverter olan araçlar üretilmeye başlanmıştır. Emisyon ile ilgili olarak otomobillerde hava+yakıt karışımını ayarlamaya yarayan bilgisayar kontrolcüsüne ihtiyaç bulunmaktadır. Bu da otomobillerin en fazla işlem yapan birimi olan (ECU) motor kontrol ünitesidir. Motor kontrol ünitesinin görevi, sensörlerden aktarılan verileri işleyip motorun en uygun şekilde işletimini sağlamaktır. Yani, motorun sıcaklığığını, soğutma oranını, otomobilin anlık hızını, motorun devrini, egzozdan dışarı salınan oksijen miktarı gibi pek çok detayları toplayarak saniyede milyonlarla ölçülen işlem yapar. Buna bağlı olarak da ateşlemenin hangi oranda ve nasıl bir karışımla yapılacağına karar vermektedir.

engine control unit-ECU

Akıllı sensörler

Motorun sıcaklık farklarında ya da basınç değişikliklerinde farklı gerilimler meydana getirerek motor kontrol ünitesini bilgilendiren birim akıllı sensörlerdir. Analog olarak işletilen sensörler bilgiyi doğrudan voltaj olarak iletmektedir. İşleyip dijital olarak veri gönderseydi elektriksel dalgalanmalardan etkilenerek hatalı veriler gönderebilirdi.

Gelişmiş sorun tanımlayıcı

Otomobildeki teknik sorunlar bu gelişmiş sorun tanımlayıcılar vasıtası ile oluşturduğu hata kodlarını motor kontrol ünitesine iletilmektedir. Motor kontrol ünitesi de bunları işleyerek gerekli düzenlemeleri yapar, düzeltilemeyen sorunlar ise sürücüye hata kodu ile iletilir.

Konfor, güvenlik ve uygunluk birimleri

Bu birimler ile daha çok ABS ile hava yastıkları kontrol altına alınır. Daha gelişmiş araçlarda ilaveten çekiş gücü ve stabilite ile ilgili kontrol sistemleri de mevcuttur. Bu birimlerin her biri ayrı işlemcileri olan ve modül olarak sisteme eklenen birimlerdir. Bunlar tek bir ünite içine alınır ve tek bir kontrolcü işlemci ile entegre çalışırlar. Bu birimler ile aracın motor işletimi dışında kalan her türlü kontrol ve takibi yapılabilmekte ve ilave birimlerin eklenmesine imkan vermektedir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.