Araba neden tutar
Menu

Araba neden tutar

tutma baş

Araba ve deniz yolculuğu bazılarımızı çok kötü yapabiliyor. Kusma, bulantı ve baş dönmesi yapabilen bu rahatsızlık, aslında denge merkezi hastalığıdır.

tutma4

İç kulağımız vücudumuzun denge merkezidir. İç kulak içinde bulunan sıvı, araç içinde hareket etmeye başlar ve sinir sistemimiz beyni uyararak rahatsızlığı oluşturur. Araç içinde hareketsizce otururuz. Beynimize hareket halinde olmadığımız sinyali giderken, kulak içinde ki sıvı çalkalanarak hareket halinde olduğumuzu bildirir. Beyin bu farklı sinyalleri kontrol etmekte zorlanmaya başlar ve mide bulantısı, baş dönmesi oluşur. Araç tutması denilen bu olay beynin sinyalleri karıştırması ile alakalıdır.

tutma3

Taşıt tutmasının başlıca belirtileri; baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı, kusma, nabız yüksekliği, stres ve denge bozukluğudur.  Tutmadan kurtulmak için, önce yakını sonra uzağa bakmak gereklidir.Yola odaklanmak baş dönmesini hafifletmektedir. Yolculuk süresince kitap, gazete okumamak tutmayı hafifletecektir.  Aracı kullanan kişilerde tutma olayının olmamasının sebebi, dikkatini dışarıya vermiş olmasıdır. Araba ile ne kadar fazla seyahat edersek o oranda beyin karışık sinyal gelmesine alışacak ve tutma olayı azalacaktır.

tutma 2

Seyir halindeyken bir şeylere odaklanmak gereklidir. Çeşitli ilaçlardan yararlanmak çok rahatsızlık duyanlara önerilir. Son yıllarda üretilen kulak içinde ki sıvıyı dengede tutan kulak arkası bantlarda kullanılabilir.

Beautiful Young Mother At The Wheel Of Her Sport Utility Vehicle
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.