Menu

Ar-Ge bütçeleriyle dünyanın en büyük teknoloji şirketleri

arge yönünden büyük şirketler

Bilgi ve iletişim teknolojisinin son derece rekabetçi dünyasında, teknoloji şirketleri rakiplerinin önünde kalmak için farklı yollar izlemektedirler. Onlar kendi değerlerini yükseltmek için diğer şirketlerle birleşmeler ya da satın almalar yaparak,bünyelerine yeni ürünler eklemektedirler. Bunun dışında araştırma ve geliştirme çalışmalarına yatırım yaparak genişleme ve büyüme yolunu seçmektedirler. İşte, Ar-Ge bütçeleriyle dünyanın en büyük teknoloji şirketleri;

microsoft

1. Microsoft: Ar-Ge Bütçesi 9 Milyar Dolar.

Microsoft, ABD’de Washington Redmond merkezli çok uluslu bir yazılım şirketidir. 1975 yılında Bill Gates ve Paul Allen tarafından kurulan Microsoft, kurulduğu günden itibaren dünyanın en büyük yazılım üreticisi ve en değerli şirketlerden biri haline gelmiştir. Microsoft, işletim sistemleri, ofis suit alanlarında egemen olmuş, arama motorları, video oyunları, cep telefonları ve dijital hizmetlerde büyük yatırımlar gerçekleştirmektedir.

samsung

2. Samsung: Ar-Ge Bütçesi 9 Milyar Dolar.

Güney Kore Seul merkezli çok uluslu bir şirketler topluluğu olan Samsung, giyim, kimyasallar, tıbbi malzemeler, reklam, inşaat, finansal hizmetler ve sağlık hizmetleri de dahil olmak üzere birçok ürün ve hizmet sunmaktadır. 1938 yılında kurulan şirket, o günden bu güne tüketici elektroniği, yarı iletkenler, bilgi ve iletişim teknolojisi ekipmanları ile teknoloji ürünleri geliştirmekte ve sunmaktadır.

intel

3. Intel: Ar-Ge Bütçesi 8,4 Milyar Dolar.

İntel, California Santa Clara merkezli çok uluslu bir şirketti. 1968 yılında Gordon Moore ve Robert Novce tarafından kurulmuştur. Elde ettiği gelire göre dünyanın en büyük ve en değerli yarı iletken üreticisidir. Çoğu kişisel bilgisayarlarda olmak üzere mikro işlemci üretmektedir. Bunun yanı sıra anakart yonga setleri, ağ arabirimi kontrolleri, entegre devreler, falsh bellek, grafik yongalar da üretmektedir.

nokia

4. Nokia: Ar-Ge Bütçesi 7,8 Milyar Dolar.

Nokia, Finlandiya Espoo merkezli çok uluslu iletişim ve bilgi teknolojileri şirketidir. Kökleri 1861’e kadar giden bu şirket, 1998 – 1012 yılları arasında cep telefonlarının en büyük satıcı firmalarından olmuştur. 2013 yılında 7,2 Milyar Dolar bedelle Microsoft tarafından satın alınmıştır.

panasonic

5. Panasonic: Ar-Ge Bütçesi 6,6 Milyar Dolar.

Japonya Osaka merkezli çok uluslu bir elektronik şirketidir. İlk olarak Matsushita Elektric Industrial Co. Ltd’nin kurucusu Konosuke Matsushita tarafından 1918 yılında kurulmuştur. Japonya’nın en büyük elektronik üreticilerinden biri olan Panasonic, 2012 yılında televizyon üretiminde dünyanın en büyük 4. şirketi olmuştur.

ıbm

6. IBM: Ar-Ge Bütçesi 6,3 Milyar Dolar.

ABD, New York merkezli olarak 1911 yılında kurulan şirketin tam adı International Business Machines Corp. olup, kısaca herkesin bildiği şekilde IBM olarak adlandırılmıştır. Şirket, hosting ve server teknolojisi, nano teknoloji öğeleriyle ilgili çeşitli danışmanlık hizmetleri, donanım ve yazılım aynı zamanda da alt yapı hizmetleri sunmaktadır. Dünya genelinde 12 araştırma laboratuvarı bulunan IBM’in 20 yıl boyunca en çok patent alan şirket olma özelliği bulunmaktadır.

cisco

7. Cisco: Ar-Ge Bütçesi 5,8 Milyar Dolar.

Cisco, Clifornia San Jose merkezli çok uluslu bir şirkettir. 1984 yılında Leonard Bozack ve Sandy Lerner tarafından kurulan şirket, ağ ekipmanları satmakta, ağ yönetimi için gereken öğeleri, optik ağ, depolama alan ağları, VOIP ve veri merkezi uygulamaları da bulunmaktadır.

google

8. Google: Ar-Ge Bütçesi 5,2 Milyar Dolar.

California merkezli çok uluslu bir şirket olan Google, arama motoru, yazılım, bulut bilgi işlemleri, online reklam, teknoloji ürünleri ve internet ile ilgili hizmetlerde uzmanlaşmış bir şirkettir. 1998 yılında karry Page ve Sergey Brin tarafından kurulmuştur. Gmail, Google Drive, Google Plus, Chrome OS ve Chromebook gibi uygulamalarıyla hızla büyümekte olan bir şirkettir.

amazon

9. Amazon: Ar-Ge Bütçesi 2,9 Milyar Dolar.

Washington Seattle merkezli bir elektronik ticaret şirketidir. 1994 yılında Jeff Bezos tarafından kurulan şirket ertesi yıl online ticaret işlemlerine başlamıştır. Online kitapçı olarak başlayan Amazon, sonrasında DVD, CD, VHS kaset, yazılım, giyim, mobilya, video oyunları, oyuncaklar, takı ve hatta gıda gibi ürünleri çevrimiçi satmaya başlamıştır. En son olarak da Kindle e-kitap okuyucu ve Kindle Fire tablet bilgisayar ürünlerini geliştirerek kendi tüketicilerine sunmuştur. Ayrıca, bulut bilişim hizmetlerinin önemli bir sağlayıcısı konumundadır.

apple

10. Apple: Ar-Ge Bütçesi 2,4 Milyar Dolar.

California Cupertino merkezli çok uluslu bir şirkettir. Şirket kişisel bilgisayarlar, yazılım ve diğer tüketici elektroniği ile ilgili tasarım, üretim, pazarlama ve satış yapmaktadır. 1976 yılında Steve Jobs, Steve Wozniak ve Ronald Wayne tarafından kurulmuştur. Ar-Ge için ayrılan bütçenin en yararlı şekilde kullanıldığı şirketlerin başında geliyor denilebilir. Buna örnek olarak devrim yaratan iPod, iPad, tablet bilgisayarlar ve cep telefonları konusundaki çalışmaları ve ürünleri gösterilebilir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.