Menu

Antik dönemin garip meslekleri

antik

Dünyada bu gün bile farklı ve garip meslekler yapılmaktadır. fakat antik döneme ait olan bazı meslekler bizi çok şaşırttı. İşte antik dönemin garip meslekleri ;

lanet tabletçisi

Lanet tabletçisi ; Eski dönemde taş tabletlere insanlar lanetler yazdırırlardı. Sırf bu işi yapan insanlar vardı. Biri birine kızdığında hemen lanet tabletçisi çağrılır, beddular, lanetler taş tabletlere yazdırılırdı.

cenaze aktörü

Cenaze oyuncusu ; Antik dönemde cenazelerde bir aktör tutulurdu. Bu kişi cenaze boyunca ölen kişinin yerine geçer, onun gibi davranır, maske takar ve eğlenirdi.

kanalisazyon

Pislik toplayıcılar ; Genelde çocukların yaptığı bir işti. Akşam evler dolaşılır ve kalan pislikler toplanarak, kanalizasyona götürülürdü.

antik jim

Gymnasiarch ; Cimnastikçileri, müsabakalara hazırlayan ve onların adelelerine masaj yapan koçlardı. Bir statü sembolüydüler. Profesyonel sporcularda olması gereklilikti.

urinatores

Urinatores ; Eski zamanın dalgıçlarıydılar. Çaydanlığa benzer bir ekipman ile dalış yaparlardı. Yaklaşık 30 metre civarına kadar dalabilirlerdi. En iyi maaşları alırlardı.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.