Antik dönemin garip meslekleri
Menu

Antik dönemin garip meslekleri

antik

Dünyada bu gün bile farklı ve garip meslekler yapılmaktadır. fakat antik döneme ait olan bazı meslekler bizi çok şaşırttı. İşte antik dönemin garip meslekleri ;

lanet tabletçisi

Lanet tabletçisi ; Eski dönemde taş tabletlere insanlar lanetler yazdırırlardı. Sırf bu işi yapan insanlar vardı. Biri birine kızdığında hemen lanet tabletçisi çağrılır, beddular, lanetler taş tabletlere yazdırılırdı.

cenaze aktörü

Cenaze oyuncusu ; Antik dönemde cenazelerde bir aktör tutulurdu. Bu kişi cenaze boyunca ölen kişinin yerine geçer, onun gibi davranır, maske takar ve eğlenirdi.

kanalisazyon

Pislik toplayıcılar ; Genelde çocukların yaptığı bir işti. Akşam evler dolaşılır ve kalan pislikler toplanarak, kanalizasyona götürülürdü.

antik jim

Gymnasiarch ; Cimnastikçileri, müsabakalara hazırlayan ve onların adelelerine masaj yapan koçlardı. Bir statü sembolüydüler. Profesyonel sporcularda olması gereklilikti.

urinatores

Urinatores ; Eski zamanın dalgıçlarıydılar. Çaydanlığa benzer bir ekipman ile dalış yaparlardı. Yaklaşık 30 metre civarına kadar dalabilirlerdi. En iyi maaşları alırlardı.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.