Antibiyotikler hakkında bilgi
Menu

Antibiyotikler hakkında bilgi

anti baş

Antibiyotik, vücutta bakteriler nedeni ile oluşan hastalıkları tedavi etmek için kullanılan ilaçlardır. Antibiyotik, ya bakterilerin çoğalmasını engellemek ya da tamamen öldürmek için kullanılır. Antibiyotik, çok yanlış kullanılan bir ilaç türüdür. Bu nedenle antibiyotikler hakkında bilgi verelim istedik ;

antibiyotik

Antibiyotik hangi durumda kullanılır? Antibiyotik kesinlikle bir hekim kontrolünde alınmalıdır. Çünkü bazı bakteriler bu ilaçlara direnç gösterebildiği gibi daha da artabilmektedir. Bu arada bünye de ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilir hatta ölümle sonuçlanan yan etkileri olabilir. Bu gün her ateşimiz çıktığında elimize aldığımız ve şeker gibi içtiğimiz antibiyotikler aslında sadece bakteri enfeksiyonunda kullanılır. Virüslerin yarattığı hastalıklarda tedavi edici bir etkisi yoktur.

anti yan etki

Antibiyotik yan etkileri nelerdir ? Antibiyotik kullanmadan önce mutlaka bir alerji testi yapılmalıdır.  Bir hastane ortamında antibiyotik dozları verilerek yapılan bu testler ile sizin vücudunuza en uygun antibiyotik belirlenebildiği gibi doz ayarı da rahat yapılmaktadır. Çünkü antibiyotik, alerjik rahatsızlıklar yanı sıra böbrek ve karaciğerde toksinlere maruz kalma yaratabilir. Çünkü vücuttan atılım, böbrek ve karaciğer yoluyladır. Böbrek ve karaciğerde olan en ufak rahatsızlık, yanlış antibiyotik ile kötü noktalara varabilir. Doğru olan şey hekim önermedikçe antibiyotik kullanmamaktır.

antibiyotik ne zaman
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.