Anti-aging nedir
Menu

Anti-aging nedir

anti aging baş

Hepimiz doğar ve yaşlanırız. Bu doğal bir süreçtir. Çok eski zamanlardan günümüze kadar insanlar yaşlanma etkilerini ortadan kaldırmak için çalışmışlardır. Genç ve sağlıklı kalmamızı sağlayan bu yöntemler anti-aging denilmektedir. Bu alanın içine, genetik, doku ve psikoloji dahil olmak üzere pek çok bilimsel dalda katılır.

anti aging1

Tüm eski medeniyetlerde yaşlanmayı engellemek ve yaşam iksirini bularak daha uzun yaşamak adına çalışmalar yapılmıştır. Tarih boyunca simyacılar yaşam iksirini aramışlardır. Atlantis ve Shangri-La efsanelerinde bulunan yaşam iksirleri insanların aklını uzun süre meşgul etmiştir. Mısırda yapılan arkeolojik kazılarda, zeytin yaprakları ile yaşlanmayı engelleyen özel formüller üretildiği ortaya çıkmıştır.

anti aging4

İnsanlar genç ve uzun, sağlıklı bir ömür için çok çalışmışlar ve 100 yaşın üstüne çıkan insanları incelemişlerdir. Yapılan araştırmalarda 100 yaş üstü insanlarda tek ortak nokta, sigara kullanmamaları ve kilolu olmamalarıdır. Uzmanlar bu konuda ikiye ayrılmaktadır. Bazıları uzun yaşamın ve gençliğin kalıtsal olduğunu söylese de bazıları da beslenme şekliyle alakalı olduğunu savunur.

anti aging2

Bugün günümüzde yapılan anti-aging tedavileri genelde, beslenme, egzersiz, fitness ve psikolojik tedaviler ile yapılmaktadır. Bunların hepsi anti-aging adı altında toplanır. Çeşitli bitkilerin vücutta yarattığı etkiler de anti-aging içinde yer alır. Son yıllarda, doku mühendisleri ölen veya yıpranan dokuların arasına doku ekleyerek tamir yapabilmektedir. Kök hücre, organ nakli ve yapay doku araştırmaları hızla insanları anti-aging konusunda her geçen gün ileriye taşımaktadır.

anti aging3

Cilt yaşlanmasını geriye alan ve yavaşlatan uygulamalara bakarsak, ilerleme çok hızlı ve kayda değerdir. Bugün pek çok yerde yaşı 50 yaş üstü fakat 30’larında gözüken pek çok kadın ile karşılaşırsınız. Bu da cilt konusunda anti-aging’in hızlı ilerlediğini gösteriyor. Yaşlanmanın psikolojik etkilerini engellemek için hayata olumlu bakmak, inanç sistemi sahibi olmak, kendine güvenmek konularında çalışmalar yapılıyor. Mutlu ve dengeli bir hayatın uzun bir hayatı beraberinde getirdiği de bilinen bir gerçektir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.