Anneler günü
Menu

Anneler günü

anne baş

Anneler günü, tüm dünyada olduğu gibi 12 Mayıs Pazar günü kutlanacak. Hayatta en değer verdiğimiz varlıklarımıza verilecek en iyi hediye yanlarında olmak ve onları ne kadar sevdiğimizi göstermektir. Bu hafta sonu başkalarınıza zaman ayıracağınıza annenize ayırın.

anne1

Yarın yani, 12 Mayıs günü Anneler günü olarak kutlanmaktadır. Peki, neden böyle bir gün var hiç düşündünüz mü? Anneler gününün hikayesi, Amerika’lı Anna Jarvis’in 1905 yılında annesini kaybetmesi ile başlar. Zamanla annesinin yokluğunu çok fazla hisseden Jarvis, onunla yaşadığı dönemde annesine yeteri kadar değer vermediğini hissetmiştir. Mayıs ayının 2. Haftasında annesini kaybettiğinden bu tarihte çevresinde ki insanları evine davet ederek anma toplantıları düzenlemeye başlar.  Zamanla bu tarihin, anneler günü olarak kutlanması için başvurularda bulunur. Ünlü bir giyim firması bu konuda ona sponsor olur. İlk yapılan kutlamada bir büyük meydanda binlerce kişi bir araya gelir ve Anna Jarvis, gelen insanlara kırmızı karanfil verir. Böylece anneler gününün simgesi kırmızı karanfil olur. Anneler gününün, resmiyet kazanması için tüm devlet yetkililerine ve valilere mektuplar yazmış ve 1914 yılında senatonun imzası ile anneler günü resmi olarak kutlanmaya başlamıştır. Zamanla, tüm dünyada kutlanan bir gün olarak kabul edilmiştir.

anne3

Hayatta en değer verdiğimiz varlıklar olan annelerimizin hakkını hepimiz ödeyemeyiz. Koşulsuz sevgiyi alabildiğimiz tek varlığımız olan annelerimizi her zaman hatırlamalı ve yanlarında olmalıyız. Senede bir gün yerine her gün şükran ve sevgimizi sunmalıyız.

anne2

Şimdi bir ben varım, bir de annem var

Zaten ondan başka hayatta nem var?

Benim ömrüm onun, onun ki benim!

Senelerden beri akşam oldu mu,

Donuk gözleriyle ıssız yolumu,

Ondan başka yok ki bekleyenim.

Yusuf Ziya Ortaç
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.