Anjiyo nedir, nasıl yapılır
Menu

Anjiyo nedir, nasıl yapılır

anjiyo işlemi

Diğer adıyla anjiyografi, koroner arter rahatsızlıklarının belirlenmesinde kullanılmakta olan bir yöntemdir. Damarlardaki darlık veya tıkanıklıkları belirleyerek yapılması gereken tedavinin gereken şekilde yapılmasını sağlamaktadır. Anjiyo ile kalp boşluklarına da ulaşılmakta, kalp kapakçıklarının, duvarlarının ve kateterizasyon sorunları da görülebilmektedir.

anjiyo

Anjiyo uygulamasından önce hastanın rahatlaması için sakinleştirici bir ilaç verilmektedir. Hastaların geneli uygulama esnasında ağrı duymaz. Anjiyo, diş hekimlerinin diş çekimlerinde yaptıkları gibi anjiyonun uygulanacağı bölge de lokal anestezi ile uyuşturulmaktadır. Sonra da atar damara kateter adı verilen ince tüpler yerleştirilir. Kalp damarları radyo opak olarak adlandırılan uygun dozda radyasyon bulunduran maddelerin olduğu, röntgen altında görülebilen boyalı bir maddeyle görüntülenir.

anjiyo uygulaması

Bu boyalı madde verilirken kızarma ya da sıcak basması hissedilebilir. Bu his 30 saniye gibi kısa bir sürede yok olur. Bazı hastalarda boyalı maddeye karşı bir alerji oluşursa, işlem sırasında bu alerjik durum da tedavi edilmektedir. Anjiyo işlemi sırasında göğüste bir ağrı olabilir ve bunu da hemen doktora bildirmek gereklidir.

kateter

Anjiyo işleminde kasıkta bulunan atardamardan yerleştirilen kateter sayesinde, ince ve içi boş olan plastik teller kullanılmakta, kalp damarlarının ağzına kadar ilerletilerek boyalı madde verilmekte ve damarların mevcut durumu görüntülenmektedir. İşlemde ilk önce sol koroner damar, akabinde de sağ koroner damar filme alınmaktadır. Anjiyo işleminden sonra kasık bölgesinde bulunan kateter hemen çekilir. Çekildikten sonra atardamarın kanama yapmaması için buraya baskı uygulanır. Bu baskı esnasında bir miktar acı duyulabilir. Kanamanın tekrar olmaması için bu bölge üzerine kum torbası konmakta ve belli bir süre sırt üstü yatılması gerekmektedir.

anjiyo nasıl yapılır

Yapılan anjiyo uygulamasından sonra şayet kalpte damar tıkanıklığına dair bulgular varsa, uygulama sırasında ya da başka bir seansta balon ya da stent yöntemi ile damar açma uygulaması yapılmaktadır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.