Amniyosentez nedir
Menu

Amniyosentez nedir

hamilebaş

İleri yaş hamileliklerde bebeğin zeka ve vücut gelişimini test etmek amaçlı yapılan teste amniyosentez denilmektedir. Bu işlemde, bebeğin içinde olduğu amniyo sıvısından şırınga ile numune alınmaktadır. işte, amniyosentez ile ilgili bilinmeyen sorular;

 

amniyo1

Amniyosentez nedir ? Bebeğin içinde bulunduğu sıvıya amniyo sıvısı denilmektedir. Bu sıvıda, bebeğin hücreleri ve çeşitli biyokimyasallar vardır. Bu sıvıların ve hücrelerin incelenmesiyle bebeğin kromozom yapısı, genetik hastalıkları, metabolik hastalıklara tanı konulabilmektedir.

amniyo2

Amniyosentez ne zaman uygulanır ? Amniyosentez genellikle 16-20 gebelik haftasında uygulanır. Ailesel kromozom bozukluğu olan hastalarda, 35 yaş üstü gebeliklerde, doğum öncesi taramalarda hekimin şüphe duyması durumlarda, ultrasonografi de saptanan fiziksel bozukluklarda ve anne ile babanın genetik bir bozukluğu olduğunda uygulanır.

amniyo3

Amniyosentez uygulaması nasıl yapılır ? Genelde hastanelerde yapılan bir uygulamadır. İnce bir iğne yardımıyla ciltten karın duvarı geçilerek rahime girilir. Anestezi uygulaması yapılmaz. Yaklaşık 2-3 dakikalık acısız bir işlemdir. İşlem yapılırken ultrasonografi ile görüntüleme yapılır. İşlem sonrası, anne adayı 1 saat kadar dinlendirilir ve bebeğin kalp atışları kontrol edilir. Alınan sıvı hemen yerine gelmektedir.  Uygulama sonrası kramplar, ateş ve kanama olursa hekime hemen bildirilmelidir.

amniyo4

Amniyosentez işleminin riskleri nelerdir ? Çok düşük bir risk olarak, düşük oluşabilmektedir. Kramp, kanama, amniyo sıvısının akması, iğnenin girdiği noktada yırtık oluşması, nadiren enfeksiyon görülebilir. Cerrahi ve steril şartlarda uygulanması gereken bu işlemdeki riskler çok düşüktür.

amniyo5

Amniyosentez uygulaması sonrası, gebeliğin devam etmesi veya sonlandırılması işlemi aile tarafından karar verilir. Bütün sonuçlar aileye aktarılır ve aile nasıl isterse öyle devam edilir.

 
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.