Alzheimer’da cerrahi yöntem
Menu

Alzheimer’da cerrahi yöntem

alzheimer nedir

Alzheimer hastalığına yakın hafıza kaybı deniliyor. Genelde hastalık, kişinin kişisel bilgilerini hatırlamaması ile ortaya çıkmaktadır. Yakın hafıza kısmında olan bu bilgilerin unutulması hayatın olumsuz etkilenmesine neden oluyor.

alzheimer rahatsızlığı

Alzheimer tanısı koyulan pek çok hastanın beyninde sıvı toplanmaktadır. Bu nedenle ilaçlar hastalığa etki etmemektedir. Fakat, beyninde sıvı toplanan hastaların oranı yaklaşık olarak %40 kadardır. Son dönemde yaklaşık yarım çay bardağı kadar olan bu sıvı cerrahi işlemle boşaltılıyor. Böylece hasta bu basit ameliyat sonrası eskisi gibi hayatına geri dönüyor.

alzheimerde cerrahi uygulama

Beynin içinde biriken sıvı, kafa içinde beyne hızla baskı yaratır. Kafa içi basıncın artması ile beynin bazı bölümleri sıkışmaya başlar. Beynin içinde oluşan sıvı, hastanın yaşam kalitesini bozmaya başlar. Başta unutkanlık oluşur. Zamanla basıncın artması ile beyin kanaması dahil pek çok rahatsızlık görülür. Cerrahi tedavi uygulaması ile hızla iyileşebilen bir durumdur. Genel anestezi ile uygulanan bu operasyonda, hastanın kafasında öncelikle kulak arkasında bir delik açılır. Şant ismi verilen hortum, beynin içinde bulunan beyin omurilik sıvısının bulunduğu noktaya yerleştirilir. Bu şantın ucu, karın boşluğuna verilir. Fazla sıvı hızla karın boşluğuna geçer ve beyin eski sistemine döner.

alzheimer hastalığı

Genelde bu işlem beyin içine yapılan MR ile ortaya çıkar. Kontrol amaçlı omurilik sıvısından bir miktar sıvı alınır. Ve 24-48 saat arası hasta bekletilir. Bu sıvı alımından sonra düzelme fark edilirse, hastanın işlemine karar verilir. Genelde, beyninde sıvı toplanması ile uzun süre geçiren hastalarda hemen iyileşme olmaz. Bunun için süreye ihtiyaç vardır. Yaklaşık 45 dakika kadar süren bu işlem, 2 gün kadar da hastanede yatmayı gerektirir. İşlem sırasında kullanılan tüm gereçler vücut ile uyumludur. İşlem sonrası sıkıntı olursa bir mıknatıs yardımıyla dışarıdan müdahale yapılabilir.

alzheimer

Alzheimer ve idrar kaçırma, yürüme bozuklukları gibi sorunları olan hastalarda iyi sonuçlar veren bu uygulama ile, sağlıklarına kavuşurlar. Unutkanlık, konuşamama, uyku hali, idrar kaçırma, yürüyememe şant işlemi ile düzelir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.