Menu

Allah’ın 99 ismi Esmâ-i Hüsnâ sırrı

Akademisyenler ve doktorlar bu konuda hemfikir. Mesela sabırsız biri ‘Ya Sabır’ çekerek sabırlı olmayı başarabilir. Peki hangi ismi, günde kaç kez ve hangi halimiz için zikretmemiz gerekir? Zaman’dan Dilek Güray konunun uzmanlarına sordu…

Her ismin kainatta bir karşılığı var

Prof. Dr. Abdulaziz Hatip (Marmara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi Öğretim Üyesi): Bazı müfessirlere göre “Âdem’e öğretilen isimler” de Esmâ-i Hüsnâ’dır. Yani bu mübarek isimlerin her biri kâinattaki bir fennin, bir ilim dalının hakikat ve temelini teşkil eder. Meselâ, hukuk ve adalet ilmi Adl ismine, iktisat ilmi Rezzak ismine dayanır. Böylece Hz. Adem’e, bütün ilmî ve fennî kemâlât, inkişaf ve terakkilerin özü, çekirdeği ve yeteneği tevdi edilmiştir. Adem neslinin geliştirdiği bütün maddî ve kevnî terakkiler, bu ilk öğretimin güzel meyveleridir. Meleklere karşı insan nev’i olarak bize üstünlük kazandıran da budur.

Genç ve diri kalmak için El-Hayy…
Dr. Ender Saraç (Ayurveda uzmanı
): Dünya gezegeninde her şey sonuçta bu 99 ismin tecellisidir. İnsanlarda bu esmaların tecellilerini farklı şekillerde görüyoruz. İnsanlar kendi üzerlerinde hangi esmaların tecellilerini görmek istiyorlarsa onu vird edinebilirler. Ama bazı esmalar kokteyl halinde zikredilebilir. Bu da sinerjik bir etki bırakır. Mesela ‘Er-Rahman Er-Rahim, Ya Fettah Ya Rezzak beraber çekilebilir. Bir de benim çok sevdiğim bir anti ageng esması var. El-Hayy… Genç ve diri kalmak için çekilebilir.

İnsanoğlu, bu isimlere muhtaçtır
Süleyman Sargın (Kürsü sayfası editörü): İnsan Esmâ-i İlahiye ile devamlı bir münasebet içindedir. Onun Esmâ-i İlahiye’ye dayanarak, kendisinde hâkim olan ismi vird edinip her gün çekmesi, o insanın dualarının kabulüne ve mânevî terakki adına ilerlemesine vesile olabilir. İnsan, Allah’ın sıfatlarını bildiren isimlere muhtaçtır. Kişi, çeşitli durumlarda vaziyetine en münasip olan bir ismiyle Rabb’ine niyazda bulunmak ister. Bu isimlerin olmaması halinde insanın O’nunla irtibatı eksik kalır.

Esmaül hüsna

Son 50 Yorum
 1. kovser Cevapla
 2. Sıddık Uslu Cevapla
 3. Sıddık Uslu Cevapla
 4. Sıddık Uslu Cevapla
 5. ali Cevapla
 6. Yaşar Keleşoğlu Cevapla
 7. Yaşar Keleşoğlu Cevapla
 8. Sena Baş Baş Cevapla
 9. Anonim Cevapla
 10. Trsohbetler Kullanıcıları Cevapla
 11. arda Cevapla
 12. kemal Cevapla
 13. ibrahim Cevapla
 14. ismail Cevapla
 15. suzan Cevapla
 16. ahmet Cevapla
 17. cicek Cevapla
 18. rukiye Cevapla
 19. zeynep12 Cevapla
 20. leyla Cevapla
 21. sınem Cevapla
 22. Osman KARAHAN Cevapla
 23. rengin Cevapla
 24. rengin Cevapla
  • aslı Cevapla
 25. rengin Cevapla
  • Kadir Cevapla
 26. serin Cevapla
 27. yeliz Cevapla
 28. yesim Cevapla
  • arzu Cevapla
 29. sedat sırma Cevapla
 30. Nevzat KUNT Cevapla
 31. ben Cevapla
 32. remzi.aktas Cevapla
 33. serpil Cevapla
 34. okan Cevapla

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.